Dłużnik na wakacjach. Jak zaplanować wakacje, gdy ma się długi?

Data: 2020-09-28

Fakt posiadania długów wcale nie musi oznaczać, że przez cały rok trzeba spędzić w domu. Także osobie zadłużonej należą się zasłużone wakacje. Jak jednak zaplanować je tak, aby nie przysporzyć sobie dodatkowych zobowiązań?

Wakacje często kojarzone są ze sporym wydatkiem. Jednak wczasy wcale nie muszą być bardzo drogie, aby zapewnić upragniony relaks. Wyjazd można zaplanować również wtedy, gdy ma się zadłużenia do spłaty. Oczywiście, w takim przypadku należy często iść na kompromisy, lecz wcale nie oznacza to, że z urlopu trzeba będzie zrezygnować.

Specjalnie z myślą o osobach zadłużonych przygotowaliśmy poradnik, który pomoże w przygotowaniu udanego wyjazdu wakacyjnego przy ograniczonym budżecie. Jak zaplanować wczasy, gdy ma się długi?

Dłużnik na wakacjach. Jak zaplanować wakacje, gdy ma się długi?

Zacznij oszczędzać już teraz

Podstawą udanego wyjazdu wakacyjnego powinny by być oszczędności. Właśnie dlatego warto zacząć odkładanie potrzebnej na wyjazd sumy tak szybko, jak to możliwe.

W najłatwiejszej sytuacji są osoby, które posiadają opracowany budżet domowy, czyli zarządzają swoimi wpływami i wydatkami. Taki budżet powinien posiadać każdy dłużnik, ale także osoby, które nie mają zobowiązań – dzięki niemu można łatwiej zapanować nad swoimi pieniędzmi.

Aby rozpocząć oszczędzanie na wakacyjny wyjazd, warto wyznaczyć sobie z góry określoną sumę, jaka ma być na niego przeznaczona, przykładowo 1000 złotych na jeden tydzień dla jednej osoby. W tej cenie można wyjechać na udane wakacje w Polsce, ale też wybrać się za granicę. Oszczędzanie 100 złotych miesięcznie pozwoli zatem na uzyskanie niezbędnej sumy.

W oszczędzaniu pomocne mogą być:

  • konto oszczędnościowe
  • lokata terminowa w banku

Wybrane banki oferują także specjalne programy oszczędnościowe, razem z którymi można łatwiej odkładać kwoty. Przykładowo, bank będzie samodzielnie kumulował za nas wyznaczoną sumę, więc oszczędzanie może wtedy łatwiej wejść w krew.

Pomysły na tanie wakacje

Udane wakacje wcale nie muszą być bardzo drogie. Warto zatem poznać parę wskazówek, jak zaplanować je tak, aby nie były dużym obciążeniem dla domowego budżetu. O czym warto pamiętać?

1. Wyjedź na wakacje w Polskę

Wakacje w Polsce, zwłaszcza w mniej znanych miejscowościach, mogą być doskonałym pomysłem na oszczędne, a przy tym relaksujące i rozwijające wakacje, na przykład spędzone na przemierzaniu szlaków pieszo albo na rowerze lub zwiedzaniu zabytków.

Najlepiej unikać wtedy popularnych kurortów turystycznych nad morzem oraz w górach, gdzie ceny są naprawdę spore. Takie wakacje mogą być jeszcze droższe niż za granicą!

2. Szukaj okazji na zagraniczne wyjazdy

Bułgaria, Chorwacja, Turcja, Egipt czy Tunezja – to tylko niektóre zagraniczne destynacje, gdzie wypoczynek wcale nie jest związany z wysokimi wydatkami. Najlepsze okazje można znaleźć w biurach podróży w opcji last minute – wtedy wycieczki bywają przeceniane nawet o ponad połowę ceny! Również istnieje możliwość zaplanowania wakacyjnego wyjazdu za granicę samodzielnie. Bilety i noclegi można rezerwować wtedy online, gdzie ceny są atrakcyjne i często można trafić na dobre okazje.

3. Wyjedź na wakacje poza sezonem

Sezon wakacyjny to prawdziwe żniwa dla hotelarzy oraz dla całej branży turystycznej. To właśnie wtedy ceny usług i produktów dedykowanych dla turystów idą w górę. Wobec tego warto pomyśleć o zaplanowaniu wyjazdu poza tym terminem, na przykład na początku września czy w maju.

4. Szukaj tanich noclegów

Zamiast hotelu albo pensjonatu pomyśl o skorzystaniu z oferty gospodarstwa agroturystycznego lub wyjedź pod namiot. Do wyboru jest dzisiaj szeroka gama świetnych propozycji noclegowych, które wcale nie wiążą się z bardzo wysokimi wydatkami.

5. Zwiedzaj swoje okolice, czyli mikrowyprawy

Mikrowyprawy to jedna z ciekawych propozycji dla osób, które nie mają sporej sumy do wydania na wakacje. Co to jest? To krótkie wycieczki, podczas których można odwiedzić okolice swojego miejsca zamieszkania. Niedrogi transport, brak potrzeby rezerwacji noclegów powodują, że takie wycieczki są bardzo dobrym wyborem na wakacje dla osób, dla których liczy się każdy grosz.

Uważaj na pożyczki wakacyjne!

Latem w telewizji, radiu oraz w internecie pojawia się wiele reklam pożyczek gotówkowych przeznaczonych na wakacje. Kuszą szybkimi pieniędzmi, które można otrzymać od ręki i wydać na dowolny cel. Wystarczy tylko odwiedzić placówkę lub złożyć swój wniosek przez internet.

Dłużnicy muszą jednak wystrzegać się takich ofert, nawet jeśli zachęcają niskimi kosztami oraz nie wymagają prezentacji zaświadczenia od pracodawcy i innych dokumentów. Niestety, zaciągnięcie kolejnej pożyczki będzie oznaczało wtedy nowe obciążenie finansowe i dotychczasowo spłacane zadłużenia mogą być jeszcze trudniejsze w regulowaniu.

Zatem fakt posiadania długów wcale nie musi oznaczać, że trzeba zrezygnować z wakacyjnego wypoczynku. Umiejętnie zaplanowany budżet, w którym znajdzie się miejsce na oszczędności na urlop, a także wybór taniej, ale atrakcyjnej oferty wakacyjnej pozwolą na przeżycie niesamowitej przygody bez wysokich wydatków i konieczności zaciągania kolejnych pożyczek!

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej