Jak sprawdzić czy najbliższa osoba ma długi?

Data: 2017-07-13

Długi bez wątpienia powodują rozpad więzi rodzinnych i doprowadzają do pogorszenia relacji z osobami w najbliższym otoczeniu. Kłopoty związane z niespłaconymi należnościami, wiążą się z obniżeniem standardu życiowego, a ciągła niepewność wpływa na brak poczucia bezpieczeństwa. Często dłużnicy odkładają powiadomienie rodziny o zaciągniętych zobowiązaniach, ale taka taktyka nie poprawia sytuacji, a jedynie odsuwa w czasie problemy, które nieuchronnie czekają dłużnika i jego rodzinę.

Ukrywanie kredytów

Okoliczności, w których współmałżonkowie zatajają przed sobą zaciągnięte pożyczki, to bardzo niepokojący scenariusz z wielu względów. Po pierwsze niespłacone długi rosną i w dużej części przypadków dochodzi do spirali zadłużenia, która pogłębia finansowy kryzys rodziny. Funkcjonujący w atmosferze ciągłego napięcia dłużnik, często unika również kontaktu z najbliższą mu osobą lub relacje z nim są utrudnione. W niektórych przypadkach, kłamstwa dotyczące wziętych kredytów ciągną się latami, a oszukiwana osoba jest w tym czasie przekonana, że nic poważnego się nie dzieje i sytuacja jest stabilna. W momencie wyjścia prawdy na jaw, w pierwszym momencie naturalną reakcją jest szok, ale po jego ustąpieniu, cała rodzina będzie musiała się wreszcie zmierzyć z niespłaconym zadłużeniem.

Jak sprawdzić podejrzenia

Mając podejrzenia, które dotyczą zobowiązań finansowych bliskich, należy kierować się ograniczonym zaufaniem i nie brać za pewnik, wszystkich deklaracji domniemanego dłużnika. Wstyd i niezręczność związana z długiem, mogą powodować nieszczerość deklaracji, a kłamstwa dotyczą nawet bliskiej rodziny. Sposobów na zweryfikowanie podejrzeń jest kilka. Najlepiej skorzystać z dostępnych w Internecie baz dłużników lub sprawdzić dane w zasobach Narodowego Centrum Długów.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej