Jak oszczędzać na wakacjach? Poradnik

Data: 2020-08-12

Planujesz urlop? Nie chcesz jednak przeznaczać na niego całych swoich oszczędności? Sprawdź, w jaki sposób mądrze zarządzać swoimi finansami w trakcie wakacyjnego wyjazdu.

Urlopowe wojaże to doskonały czas, aby odpocząć, pozwiedzać nowe zakątki, uprawiać sporty. Kuszą zarówno destynacje rozrzucone po całym świecie – Tajlandia, Egipt, Tunezja, Maroko czy Grecja, jak również polskie miejscowości, które także mogą pochwalić się zachwycającymi widokami i wciągającymi atrakcjami.

W trakcie wakacji wielu z nas ma tendencje do wydawania sporych kwot. To w końcu jedyny tego typu moment w roku, a zaciskanie pasa wcale nie sprzyja wtedy dobrej zabawie. Czy jednak na pewno trzeba pozbywać się całych swoich oszczędności, by mieć udane wczasy? Nie! Jeżeli masz ograniczony budżet lub po prostu wolisz nie wydawać zbyt dużo, sprawdź nasze porady.

Jak oszczędzać na wakacjach? Poradnik

1. Wyznacz swój budżet na wakacje

Pierwszym krokiem powinno być wyznaczenie budżetu na wakacje, czyli sumy, którą możemy przeznaczyć na wypoczynek. Warto zapoznać się jednocześnie z kosztami wyjazdu – transportem, noclegiem, cenami biletów wstępów i innych atrakcji na miejscu. W ten sposób można oszacować koszty urlopu.

Co ciekawe, tanie wakacje to nie tylko te w Polsce. W niskiej cenie można wyjechać na udany urlop w Europie, na przykład w Chorwacji, Bułgarii, gdzie ceny są bardzo atrakcyjne. Zapraszają także północnoafrykańskie kraje – Tunezja Maroko czy Egipt, gdzie udany relaks wcale nie oznacza sporych wydatków.

2. Szukaj zniżek i okazji

Na zniżkach można naprawdę sporo zaoszczędzić. Tanie noclegi rezerwowane z wyprzedzeniem, promocyjne bilety autokarowe, lotnicze oraz kolejowe, ale również wyjazdy last minute z biurami podróży – to tylko przykładowe sposoby, by udane wakacje mogły kosztować jeszcze mniej.

Dzisiaj, by zaoszczędzić na wakacjach, wystarczy tylko dostęp do internetu. W sieci można błyskawicznie zaznajomić się z najlepszymi ofertami. Serwisy do rezerwacji noclegów pomogą w wyselekcjonowaniu najtańszego hotelu, pensjonatu lub apartamentu. Podobnych oszczędności można szukać przy zakupie biletów na transport. Jeszcze mniej można zapłacić również przy wykupieniu biletów wstępu online.

Wobec tego każdy oszczędny urlopowicz powinien wcześniej zapoznać się z ofertami dostępnymi w sieci. To właśnie tam czekają najlepsze zniżki i okazje na wakacje.

3. Zaplanuj urlop poza sezonem

Kolejnym sposobem, aby zaoszczędzić na urlopie, jest zaplanowanie go poza sezonem. W Polsce sezon urlopowy przypada na okres letnich wakacji, ale ceny rosną również trakcie weekendów.

Wobec tego dobrym sposobem na zaoszczędzenie na wypoczynku będzie zaplanowanie go poza gorącym sezonem. Największe oszczędności dotyczą wtedy noclegów – to często nawet kilkadziesiąt złotych dziennie! Dodatkowym atutem jest mniejszy tłok w popularnych miejscowościach turystycznych.

4. Kontroluj swoje wydatki

W trakcie wakacji wielu nas ma skłonności do wydawania większych sum na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebuje. Właśnie dlatego z wakacji często przywozimy mnóstwo pamiątek, ubrania, buty, sprzęty elektroniczne i wiele, wiele innych przedmiotów, które razem składają się na naprawdę sporą sumę.

Duże wydatki generują także lokalne zakupy spożywcze, wyjścia do restauracji, kawiarni czy barów. Wprawdzie na smakowaniu lokalnej kuchni nie warto skąpic, ale z drugiej strony zamiast codziennych zakupów w drogim sklepiku pod hotelem warto pomyśleć o większych zakupach w dyskoncie spożywczym.

Dobrym sposobem, aby kontrolować swoje wydatki na wakacjach, jest wyznaczenie sobie z góry określonej sumy na każdy dzień do wydania. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, gdy przekroczy się wyznaczony limit.

5. Wybierz kartę wielowalutową

Osoby planujące wyjazd za granicę powinny także pomyśleć o tym, by wyrobić sobie kartę wielowalutową. To specjalny rodzaj karty płatniczej, którą można podłączyć do kilku kont walutowych jednocześnie. Przykładowo, pozwala ona wtedy na płatności w euro, funcie brytyjskim, dolarze amerykańskim. Karta jest wyposażona w inteligentny system, który automatycznie pobiera pieniądze z konkretnego konta.

Korzystając z karty wielowalutowej, można uniknąć opłat związanych z przewalutowaniem, które mogą być naprawdę bardzo wysokie. Wtedy bank nie pobiera należności za wymianę walut, co ma miejsce wtedy, gdy płacimy kartą, która rozliczana jest w innej walucie.

Obecnie karty wielowalutowe można zamówić w większości banków – niektóre z nich oferują je również bez dodatkowych opłat, w tym prowizji, opłat za wydanie oraz korzystanie. Aby wybrać najlepszą kartę wielowalutową, warto skorzystać z porównywarek internetowych, by dowiedzieć się, który bank ma najkorzystniejszą ofertę.

Podsumowując, udane wakacje wcale nie muszą być związane z bardzo dużym wydatkiem. Dzisiaj oszczędni urlopowicze mają do dyspozycji sporo sposobów na to, aby zmniejszyć koszty wyjazdu – nie tylko w kraju, ale również za granicą. Co ważne, taki wypoczynek wcale nie musi oznaczać zaciskania pasa – umiejętne zarządzanie swoim budżetem wakacyjnym gwarantuje dobrą zabawę bez wysokich kosztów!

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej