Koronawirus a biznes. Jak bezpiecznie prowadzić firmę podczas epidemii koronawirusa SARS-CoV-2?

Data: 2020-04-07

Część firm przestała działać, inne z kolei przekazały obowiązki pracownikom w tak zwanym home office, czyli do pracy w domu. Są jednak i takie przedsiębiorstwa, które ciągle pracują. W takich zakładach pracy konieczne jest przestrzeganie odpowiednich zaleceń pozwalających na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. O czym powinien pamiętać każdy przedsiębiorca?

Koronawirus a biznes. Jak bezpiecznie prowadzić firmę podczas epidemii koronawirusa SARS-CoV-2?

Prowadzenie firmy w dobie epidemii koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2 rozwinął się w Chinach pod koniec 2019 roku. Teraz opanował on już niemalże cały świat. Jest obecny także w Polsce. Wywołana przez niego choroba COVID-19 objawia się przede wszystkim przez wysoką gorączkę, kaszel oraz duszności. Może być przyczyną śmierci. U wielu osób zakażenie przebiega jednak bezobjawowo.

Niezależnie od tego, czy zakład pracy zatrudnia kilku, czy też kilkuset pracowników, w każdym z nich ważne jest wdrożenie odpowiednich zasad pozwalających na zmniejszenie ryzyka infekcji koronawirusem.

Właśnie dlatego, Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało specjalne zalecenia przeznaczone dla zakładów pracy. O czym należy pamiętać, by zmniejszyć niebezpieczeństwo pojawienia się koronawirusa w firmie?

Mycie i dezynfekowanie rąk

Systematyczne mycie lub dezynfekowanie rąk to podstawowy środek pozwalający na zabezpieczenie przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. O podstawowych zasadach higieny należy pamiętać także w zakładzie pracy.

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do miejsca, w którym będą mogli oni myć ręce lub też powinien dostarczyć im odpowiednie środki dezynfekujące, które zawierają co najmniej 60 proc. alkoholu.

W miejscu, w którym pracownicy myją czy dezynfekują ręce, należy umieścić dokładne informacje, jak należy robić to prawidłowo.

Wszystkie dozowniki z mydłem oraz ze środkiem dezynfekującym powinny być łatwo dostępne oraz regularnie napełniane.

Jeśli jest to możliwe, firma powinna również zapewniać możliwość umycia i zdezynfekowania rąk swoim klientom.

Promowanie podstawowych zasad higieny

Ochronę przed koronawirusem zapewnia nie tylko systematyczne mycie rąk, lecz również konieczne jest przestrzeganie dodatkowych zasad higieny.

Pracodawca oraz pracownicy powinni pamiętać o tym, aby:

  • podczas kaszlenia lub kichania zastosować chusteczkę lub zakryć usta i nos zagiętym łokciem – chusteczkę należy wtedy od razy wrzucić do kosza na śmieci, a także umyć ręce
  • nie witać się w tradycyjny sposób przez podanie dłoni
  • nie dotykać twarzy dłońmi, w tym w szczególności okolic ust, nosa i oczu

W zakładach pracy nie ma obowiązku stosowania maseczek albo przyłbic, chyba że firma obsługuje klientów lub interesantów. Wówczas pracownicy, którzy posiadają kontakt z innymi osobami, powinny stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.

Zachowywanie odpowiedniej odległości

Najlepiej, aby pracownicy w zakładzie pracy znajdowali się w odpowiedniej odległości od siebie. Zaleca się, aby odległość ta wynosiła co najmniej 1-1,5 metra.

Aby zmniejszyć ryzyko, pracodawca może również wprowadzić tryb pracy zmianowej. Wówczas grupy pracowników wykonują swoje obowiązki w innych godzinach pracy, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka przenoszenia się pomiędzy nimi wirusa. Dodatkowo, pracodawca może zapewnić wtedy pracownikom właściwą przestrzeń do pracy z zachowaniem odpowiednich odległości.

Redukcja spotkań

Do pojawienia się zakażenia może dojść także na skutek spotkania z klientami czy kontrahentami. Także wtedy może dojść do pojawienia się zakażenia.

W miarę możliwości zaleca się, aby firma ograniczała kontakty z osobami z zewnątrz. Zamiast zwykłej rozmowy stosować można rozwiązania teleinformatyczne, na przykład rozmowy telefoniczne, komunikację przez internet.

Aktualnie odradza się również prowadzenie wyjazdów służbowych pracowników – zarówno w kraju, jak również do innych państw.

W przypadku konieczności kontaktu z inną osobą, zaleca się zachowanie podstawowych zasad higieny, w tym między innymi noszenie maseczki albo innej osłony ust i nosa, a także utrzymywanie odpowiedniej odległości.

Właściwe sprzątanie pomieszczeń

Pracodawca powinien zadbać o to, aby miejsce pracy było odpowiednio czyste i higieniczne.

Koronawirus może utrzymywać się również na powierzchniach – nawet do kilku dni. Aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się, konieczne jest regularne sprzątanie, co pozwala na zmniejszenie ryzyka związanego z przenoszeniem się infekcji.

Główny Inspektor Sanitarny wskazuje, że konieczne jest systematyczne mycie i dezynfekowanie:

  • powierzchni dotykowych – biurka, lady, stoły, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze, a także inne powierzchnie dotykowe, na przykład klawiatury, telefony
  • obszarów często używanych – pomieszczenia wspólne, toalety i inne pomieszczenia, które są często używane w firmie

Podsumowując, aby pracodawca mógł zapewnić pracownikom odpowiednią ochronę przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, konieczne jest wdrożenie właściwych rozwiązań, za pomocą których można zminimalizować ryzyko pojawienia się infekcji w zakładzie pracy.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej