Jak płacić na wakacjach za granicą?

Data: 2020-08-24

Wybierasz się na wakacje za granicę? Na miejscu możesz płacić wtedy na różne sposoby – nie tylko gotówką. Jakie metody płatności są najbardziej opłacalne podczas zagranicznego urlopu?

Zagraniczny wyjazd na wakacje to doskonała okazja, aby zobaczyć nowe zakątki, poznać inne kultury, a także dobrze się bawić. Opłacenie transportu i noclegu to jednak jeszcze nie wszystkie wydatki. Dodatkowe z nich to między innymi jedzenie, transport na miejscu, bilety wstępu czy pamiątki. Jak za to wszystko zapłacić? Wszystko zależy od kraju, do którego zamierzamy wyjechać.

Za granicą można płacić następującymi metodami:

  • gotówka
  • karta rozliczana w złotym
  • karta walutowa
  • karta wielowalutowa
  • aplikacja, na przykład Revolut

Każda z powyższych opcji ma swoje zalety i wady, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Jak płacić za granicą wygodnie? Jak zaoszczędzić na codziennych transakcjach? Sprawdź teraz!

Jak płacić na wakacjach za granicą?

Gotówka

Za granicą wielu z nas decyduje się na płatność gotówką. To metoda, która sprawdzi się w praktycznie każdym kraju, ale warto pamiętać o tym, że ma ona również pewne minusy.

Przede wszystkim gotówka pozwala na prowadzenie transakcji niemalże wszędzie – nie tylko w sklepach i butikach, ale również na bazarach, w muzeach, galeriach sztuki, kasach atrakcji turystycznych, taksówkach i innych środkach transportu. Wiele z nich przyjmuje płatności tylko w lokalnej walucie, dlatego zawsze warto mieć ją pod ręką.

Z drugiej strony płacenie wyłącznie gotówką ma także swoje minusy. Przede wszystkim to większe ryzyko kradzieży. Trzymanie w swoim portfelu dużych oszczędności to spore niebezpieczeństwo. Zostawienie ich w hotelu także nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą na miejsce niewysokiej sumy w lokalnej walucie, natomiast wtedy, gdy będzie potrzebna dodatkowa gotówka, można wypłacać ją w bankomacie. Unikniemy też sytuacji, gdy po wyjeździe zostaną nam niewykorzystane środki.

Gdzie wymienić walutę?

Aby płacić gotówką w lokalnej walucie, trzeba ją najpierw wymienić. Gdzie można to zrobić? Najczęstszy wybór to kantor stacjonarny. Popularne waluty można wymienić w Polsce. Gdy wyjeżdżamy do kraju, którego waluty nie można kupić u nas, warto wcześniej wymienić złotówki na dolary. Dolary można wtedy wymienić na lokalną walutę na miejscu.

Bardziej opłacalny od wymiany środków w kantorze stacjonarnym będzie kantor internetowy. W tym przypadku płatności wykonuje się kartą walutową lub wielowalutową albo wymienioną walutę można wypłacić na miejscu z bankomatu. Piszemy o tym w dalszej części artykułu.

Karta rozliczana w złotym

Kolejna opcja to płatność kartą. Praktycznie każdy z nas ma kartę, która rozliczana jest w złotym, na przykład kartę debetową albo kartę kredytową.

Takie karty także nadają się do płatności za granicą. Wtedy bank wykonuje przewalutowanie i pobiera z konta rozliczanego w złotym odpowiednią sumę – trzeba jednak pamiętać o tym, że jest ona jednak powiększona o prowizję, a kurs wymiany też nie zawsze jest korzystny.

W związku z tym korzystanie z karty w złotym jest wygodne, lecz z drugiej strony będzie generowało dodatkowe koszty.

Karta walutowa

Alternatywnym rozwiązaniem jest zamówienie karty walutowej. To karta, która podłączana jest do konta walutowego w banku. Dzięki niej można uniknąć dodatkowych opłat za przewalutowanie.

Obecnie karty walutowe oferowane są przez wiele banków. Można nimi płacić w różnych walutach – dolarze amerykańskim, euro, funcie brytyjskim, ale też walutach krajów popularnych wśród turystów, na przykład w batach tajskich, tureckich lirach, kunach chorwackich.

Śródki można wymienić wtedy przez przelew w banku, ale bardziej opłacalne będzie skorzystanie ze wspomnianych wcześniej kantorów internetowych, które mają bardziej atrakcyjne kursy walut.

Karta wielowalutowa

Nowością w bankach jest karta wielowalutowa. To rodzaj karty, która pozwala na prowadzenie płatności w wielu walutach jednocześnie. Dzisiaj stanowi atrakcyjną alternatywę dla karty walutowej, która rozliczana jest tylko w jednej walucie.

Karta wielowalutowa wymaga podłączenia do kilku kont walutowych – dzięki temu pozwala na transakcje w różnych walutach z użyciem jednej karty. To duża wygoda dla osób, które często podróżują do wielu krajów Europy i świata.

Podobnie jak przypadku karty walutowej, także karta wielowalutowa nie jest związana z pobieraniem dodatkowych opłat za płatności, dlatego korzystanie z niej jest tańsze niż ze zwykłej karty złotowej.

Aplikacja, na przykład Revolut

Interesującą propozycją dla turystów są także aplikacje fintechowe, wśród których najpopularniejsza to Revolut. Aplikacja ta, która współdziała z kartą płatniczą, oferuje dostęp do szerokiej gamy walut i zapewnia korzystne kursy ich wymiany.

Za pomocą aplikacji można łatwo wymieniać środki i płacić kartą praktycznie na całym świecie. To atrakcyjna alternatywa dla kart bankowych, ale warto pamiętać o tym, że aplikacja Revolut nie jest objęta ochroną KNF – Komisji Nadzoru Finansowego. Wielu użytkowników chwali sobie jednak taką formę płatności.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej