Jak skutecznie oszczędzać bez ograniczania wydatków?

Oszczędzanie to bardzo ważny element domowego budżetu. Pieniądze wydaje się z ogromną łatwością, znacznie trudniej jest jednak odłożyć pewną kwotę. Każdemu z nas marzy się wygrana w totolotka, jednak bardziej realnym rozwiązaniem jest rozsądne oszczędzanie.

Najważniejszym etapem oszczędzania jest rozpoczęcie tego procesu. Żeby skutecznie oszczędzać, bez ograniczenia wydatków, trzeba przede wszystkim zmienić swoje myślenie. Oto kilka przykładów, jak w prosty sposób zacząć oszczędzać.


Praca dająca satysfakcję
By posiadać stałe źródło gotówki, trzeba chodzić do pracy. To kwestia oczywista, z którą nikt nie polemizuje. Jednak praca, pomimo zarobków, powinna dawać satysfakcję. Wielu pracodawców dba o swoich pracowników, umożliwiając im posiadanie karty Multisport oraz udostępniając bezpłatną opiekę medyczną. Znajdując ofertę pracy z dodatkowymi benefitami, oszczędzamy znaczne pieniądze. Sport oraz aktywność fizyczna są bardzo ważne dla zdrowia, ale też dla kondycji psychicznej. Zakup karnetu na siłownię jednak jest kwestią kosztowną, dlatego karta Multisport, przeznaczona dla pracowników, znacznie ogranicza wydatki na tego typu przyjemność. Z kolei pakiet świadczeń zdrowotnych, oferowany przez pracodawcę, pozwoli uniknąć kolejek do lekarzy, a także opłat za leczenie w gabinetach prywatnych. Ważne dla domowego budżetu jest także pewne stanowisko pracy. Ciężko jest odłożyć pieniądze, będąc na tymczasowym stanowisku lub pracując na umowę zlecenie. Dlatego bardzo ważne jest szybko postarać się o umowę o pracę. To pozwoli na określenie, jaką sumę pieniędzy można odłożyć w miesiącu oraz poprawi samopoczucie pracownika. Dobrze jest także szukać rozrywek, za które nie trzeba płacić dużej ilości pieniędzy. Warto jest na przykład gotować posiłki w domu, unikając jedzenia na mieście, co także sprzyja zdrowemu trybowi życia. Najważniejsze jest jednak zrezygnowanie z używek lub ich ograniczenie.

Skuteczne skojarzenia
Oszczędzanie nie jest przyjemnym procesem. By miało sens, musi być prowadzone regularne oraz odbywać się w dłuższym okresie czasu. By skutecznie oszczędzać pieniądze trzeba prowadzić zapiski, z których łatwo da się odczytać, na co przeznaczone zostały środki. Notować można sobie w tradycyjnym notatniku lub skorzystać z aplikacji dostępnych na telefon, ułatwiających cały proces. Bardzo ważnym jest, by wydawać w danym miesiącu mniej niż się zarabia. Nigdy odwrotnie, ponieważ to prowadzi do rosnących zadłużeń. By przechowywać zaoszczędzone pieniądze warto jest założyć konto oszczędnościowe, na które przelewane będą środki, nie wydane w ciągu miesiąca. Społeczeństwo przywykło do płatności kartami bankowymi. Jednak płacąc wirtualną gotówką, dużo trudniej jest kontrolować wydatki. Dopiero później sprawdzając stan konta można faktycznie odkryć ile pieniędzy wydało się niepotrzebnie. Dlatego warto nosić ze sobą gotówkę na codzienne zakupy. Widząc ile pieniędzy jeszcze zostało z przeznaczonej na dany okres kwoty łatwiej jest zaplanować budżet.
Data: 2018-01-30

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu i finansach

Sprawdź za darmo czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA
Sprawdź zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA
Sprawdź zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej