Bitcoin - dmuchana bańka, która musi pęknąć

Data: 2018-01-25
Wirtualne pieniądze stają się niezwykle popularne. Obecnie są walutą akceptowalną przez wiele rynków światowej gospodarki, atrakcyjną dla osób dokonujących transakcji w tej wirtualnej walucie, Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy era Bitcoinów dopiero się zaczęła, czy zmierza już ku końcowi. To czas pokaże, jak dalej rozwinie się historia wirtualnej waluty.

Bitcoin to kryptowaluta wprowadzona na rynek w 2009 roku przez grupę Satoshi Nakamoto. Wirtualne pieniądze zapisywane są na komputerze osobistym użytkownika lub w jego wirtualnym portfelu a także przetrzymywane przez osoby trzecie na serwisach zewnętrznych. Każdy Bitcoin dzieli się na 1 000 000 mieczy jednostek zwanych satoshi.

O co chodzi z Bitcoinem?
Bitcoin wykorzystuje spersonalizowaną bazę danych związaną z siecią peer-to-peer , wykorzystywaną powszechnie do przeprowadzenia transakcji. Bitcoin jest rodzajem waluty, sposobem do dokonywania płatności oraz rozliczania się. Posiada jedynie formę wirtualną, istnieje jako zapis kodu komputerowego, funkcjonującego w strefie pomiędzy użytkownikami. Komputery użytkowników wymieniają się między sobą informacjami dotyczącymi przeprowadzanych transakcji. Następnie informacje te łączą się ze sobą i w zaszyfrowany sposób tworzą łańcuch bloków. W łańcuchu zawarte są wszystkie informacje odnośnie transakcji dokonywanych od początku istnienia wirtualnej waluty. Adres, do którego przypisany jest fragment kodu, stanowi rodzaj wirtualnego konta, w którym mogą być przechowywane Bitcoiny. Istnieje dzięki możliwościom obliczeniowym komputerów, a jego bezpieczeństwo uzależnione jest od bezpieczeństwa adresu, do którego zostaje przypisany. Bitcoiny najczęściej pozyskuje się drogą wykopywania. By stać się ich posiadaczem wystarczy posiadać sprzęt komputerowy o dużej mocy obliczeniowej. Bitcoiny można także kupić lub wymienić, gdyż funkcjonują również na zasadzie giełdy walutowej. By móc skorzystać z wykopanych Bitcoinów, trzeba mieć specjalne oprogramowanie nazywane portfelem. Bitcoiny służą do rozliczeń, w akceptujących je środowiskach. Niestety wartość Bitcoina jest bardzo zmienna.

Czy warto inwestować w wirtualną walutę?
Zainteresowanie Bitcoinem obecnie jest ogromne, pomimo zapowiadanego na koniec 2017 roku spadku jego wartości. W połowie stycznia Nowego Roku zaobserwowano ponowne wzmocnienie się waluty. Kolejne światowe gospodarki akceptują kryptowaluty oraz decydują się na budowę centrów wydobycia Bitcoinów. Przez pewien okres czasu wirtualny pieniądz był droższy niż złoto, oraz kosztował ponad 3000$ za jednostkę. Sytuacja ta skutkuje, iż wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem inwestycji w kopanie wirtualnej waluty. Obecnie decydując się na wirtualną walutę trzeba nastawić się na długi okres oczekiwania, aż poniesione inwestycje zwrócą się. Należy nastawić się na monitorowanie wahań waluty, by w odpowiednim momencie sprzedać swoje Bitcoiny. Wymaga to z pewnością dużego nakładu czasu oraz cierpliwości, ponadto nie stanowi pewnego źródła zysku.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej