Co czeka rynek finansów w 2018 roku?

Rozpoczynający się właśnie rok 2018 może okazać się rewolucyjnym dla rynku finansowego w Polsce. Wprowadzonych w życie ma zostać wiele regulacji prawnych, dotyczących banków oraz firm ubezpieczeniowych. Zmianie ulegną zasady właściwego generowania przychodów i zysków przez te instytucje, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z obowiązującymi zasadami prawnymi.

Zarządzanie ryzykiem
Sektor finansów będzie musiał zmierzyć się obowiązkiem przeprowadzenia właściwego procesu zarządzania ryzykiem. Do tego celu niezbędnie będzie przeprowadzanie prawidłowych analiz danych oraz wyciągnięcie płynących z nich wniosków. Od początku roku banki zostaną zobligowane do dostosowania się do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Proces, przez jaki będą musiały przejść, może okazać się niezwykle skomplikowany, zarówno pod względem technologicznym, jak i biznesowym. IFRS 9, jak nazywa się ten proces w skrócie, wprowadza wiele zmian do dotychczasowych systemów bankowych. Regulacja ta wprowadzi wiele nowinek w standardach prowadzenia rachunków bankowych oraz wyceny oferowanych przez nie usług.

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych
Temat, o którym będzie głośno na początku tego roku, to ustalenie nowych zasad dotyczących ochrony danych osobowych. Nowelizacją objęte będą nie tylko instytucje bankowe, ale wszystkie gromadzące i przechowujące informacje o swoich klientach. Wymiany dotyczyć będzie większość formularzy i zgód, jakie udzielane są z zakresie przetwarzania informacji o danych osobowych. Wprowadzone zostaną systemy, które będą zarządzać danymi w odpowiedni sposób, zapewniając im najwyższe bezpieczeństwo. Klient będzie proszony o każdorazowe wyrażenie zgody, gdy instytucja będzie planowała przetworzyć jego dane osobowe. Na wniosek petenta także muszą zostać natychmiastowo usunięte z systemu.

Zawirowania w gospodarce światowej
Wiele zmian dotyczyć będzie także rynku finansowego w innych zakątach globu. Z niezależnością pożegnać się będzie musiał system Rezerwy Federalnej USA. Sytuację pogorszyć ma kiepska kondycja gospodarki finansowej Stanów Zjednoczonych. Spodziewana jest także znaczna inflacja, wynikająca z podwyższenia stóp procentowych. Odczuwalne będą także skutki dziury budżetowej oraz możliwe jej znaczne powiększenie. Problem ten będzie dotyczyć nie tylko gospodarki USA, ale także banków japońskich, uzależnionych od sytuacji na świecie. Spodziewany jest znaczny spadek wartości kursu japońskiego jena.

W 2017 roku miała miejsce niecodzienna sytuacja na rynku światowych finansów, jaką było pojawienie się wirtualnej waluty bitciona. Wiele z państw na całym świecie otworzyło swoje rynki dla nowej waluty, jednak Rosja i Chiny odcięły się od niej zdecydowanie. W wyniku ich wewnętrznej polityki może dojść do zniknięcia krypto waluty w nadchodzącym roku.

Prognozy dla rynku finansów na rok 2018 nie są więc zbyt optymistyczne, należy jednak pamiętać, że są to tylko spekulacje. Od wielu lat spodziewany jest ogromny krach finansowy, jednak jak do tej pory światowe rynki radzą sobie z takimi sytuacjami. Miejmy nadzieję, że i w tym nowym roku uda się uniknąć najczarniejszych scenariuszy.
Data: 2018-01-09

Czym jest NCD

NCD jest platformą umożliwiającą wierzycielom dodawanie długów i wystawienie ich na sprzedaż. W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Czym jest Narodowe Centrum Długów

Sprawdź za darmo czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA
Sprawdź zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA
Sprawdź zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej