Czy warto dogadać się z windykatorem?

Data: 2018-09-24

Panuje przekonanie, że windykacja nie jest niczym dobrym i należy unikać windykatorów na wszelkie sposoby. W rzeczywistości jednak współpraca z firmą windykacyjną jest w stanie przynieść dłużnikowi szereg korzyści i pomóc w unormowaniu sytuacji finansowej.

Niespłacona rata pożyczki czy kredytu? A może problemy ze spłatą rachunków? W takich sytuacjach wierzyciel, czyli podmiot, któremu musimy przekazać pieniądze, może skorzystać z pomocy firm windykacyjnych. Gdy długiem zajmie się windykator, nie oznacza to natychmiast negatywnych konsekwencji. Dla wielu dłużników jest to szansa na szybsze wyjście z długów!

Czy warto dogadać się z windykatorem?

Czym jest windykacja?

Termin ten obecnie odnosi się do czynności, które prowadzą do odzyskania długu od dłużnika. Windykacja nie jest jednak tożsama z czynnościami prowadzonymi przez komornika, który ma w tym przypadku znacznie większe uprawnienia.

Firmy windykacyjne wspomagają wierzycieli w odzyskiwaniu pieniędzy od dłużników na różne sposoby. Ich działania można podzielić zasadniczo na dwie kategorie, a mianowicie na:

  • windykację miękką – polubowną
  • windykację twardą – sądową

W pierwszej fazie, gdy dług trafia do firmy windykacyjnej, prowadzone są działania w ramach windykacji polubownej. Jeśli nie dadzą jednak oczekiwanych rezultatów, czyli wtedy, gdy dłużnik nie odda pieniędzy, dochodzi do windykacji sądowej.

Windykacja polubowna - co to jest?

Dla osoby zadłużonej windykacja wcale nie musi oznaczać problemów. Oczywiście, dług trzeba wtedy spłacić, ale wcale nie musi to odbywać się z dużym uszczerbkiem dla domowego budżetu. Co więcej, dla wielu dłużników, jak wskazaliśmy wyżej, może być to okazja do łatwiejszego uregulowania zobowiązań.

Windykacja polubowna obejmuje działania skoncentrowane na informowaniu dłużnika o posiadanym przez niego długu i zachęcające go do jego oddania. Windykator może kontaktować się wtedy z dłużnikiem za pośrednictwem poczty zwykłej i elektronicznej, może do niego dzwonić, a nawet może odwiedzić go osobiście. Informuje go wtedy o posiadanym długu oraz o konsekwencjach braku jego spłaty.

Główne konsekwencje braku spłaty zadłużenia:

Wobec tego dłużnikowi, który nie ureguluje swojego zadłużenia, grożą poważne konsekwencje, które mogą ciągnąć się za nim latami. Przykładowo, wpisanie na listę dłużników BIK oznacza, że można mieć duże problemy z zaciągnięciem pożyczek i kredytów w bankach i pozabankowo. Z kolei komornik ma prawo do dokonania egzekucji z oszczędności, pensji, a także ruchomości i nieruchomości dłużnika.

W interesie osoby zadłużonej powinno być zatem uregulowanie długu. Jak można to jednak zrobić w trudnej sytuacji finansowej, gdy pieniędzy ledwo wystarcza na codzienne wydatki? Tutaj pomoc przychodzi z nieoczekiwanej strony – przez firmy windykacyjne.

Windykacja szansą na wyjście z długów

Głównym zamiarem windykacji jest nakłonienie dłużnika do oddania pieniędzy, jak wskazaliśmy wcześniej. W tym celu firmy windykacyjne są także w stanie pójść na rękę dłużnikom, aby jak najprędzej oddali oni dług. W związku z tym windykacja również może być dla dłużnika szansą na to, aby pozbyć się ciążącego na nim widma wpisania na listy dłużników oraz konsekwencji windykacji sądowej.

Windykator jest w stanie pomóc dłużnikowi w oddaniu pieniędzy przez rozłożenie długu na łatwiejsze w spłacie raty, które będą odpowiadały jego zdolności kredytowej. Im dłuższy okres spłaty zadłużenia, tym regularna rata będzie mogła być niższa. Wobec tego wtedy, gdy dłużnik ma do oddania więcej pieniędzy, może rozłożyć dług na więcej niższych rat, które będzie mógł rzeczywiście regulować.

Dla dłużników, którzy chcą uniknąć dalszych konsekwencji braku spłaty zobowiązania, to naprawdę bardzo dobra wiadomość, która daje im szansę na normalne życie po uregulowaniu zobowiązania.

Aby skorzystać z tej właśnie szansy, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z firmą windykacyjną, na przykład telefonicznie, a następnie wyrazić zgodę na spłatę zadłużenia. Pracownik firmy będzie mógł wtedy przygotować dopasowany do możliwości klienta harmonogram spłaty długów. Po podpisaniu stosownej umowy dłużnik może zacząć spłacać swoje zobowiązanie zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Dzwoni windykator? Nie chowaj głowy w piasek!

Zatem wtedy, gdy dług jest przekazywany firmie windykacyjnej, najgorsze, co może zrobić dłużnik, to unikanie problemu i udawanie, że go niema. Schowanie głowy w piasek powoduje, że dług narasta, a w końcu może prowadzić do opisanych powyżej konsekwencji, czyli do wpisania na listę dłużników i przekazania do sądu, a potem do komornika.

Gdy dłużnik chce pozbyć się palącego problemu z zadłużeniem, najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy dogadanie się z windykatorem. Rozłożenie długu na łatwe w spłacie raty pozwala na odetchnięcie z ulgą i zrzucenie ze swoich pleców ogromnego ciężaru, jakim jest niespłacony dług. Wystarczy tylko kontakt z firmą windykacyjną, aby z długów wyjść jeszcze łatwiej!

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej