Czy złoto to dobra lokata środków?

Data: 2018-01-26
Wielu Polaków nadal kocha złoto. Złocisty kruszec jest symbolem bogactwa, a także fizycznym potwierdzeniem zamożności. Nie każdy bowiem może pozwolić sobie na posiadanie sztabki złota. Jednak czy nie jest to sztucznie wykreowana wizja bogactwa?

Choć ceny surowca wciąż pną się w górę, rynek jest stosunkowo stabilny, więc ciężko liczyć na nagłe skoki cen skupu. Oznacza to przede wszystkim, że szybkie wzbogacenie się na tym kruszcu nie jest łatwe, jednak złoto nadal pozostaje pewną i atrakcyjną lokatą funduszy.

Ryzyko inwestycji w złoto
W ostatnim czasie odnotowany został znaczny spadek ceny złota. Jest to spowodowane trudną sytuacją geopolityczną, a także zadłużeniem największych światowych gospodarek. W złoto inwestować można na wiele sposobów. Najpopularniejszy jest fizyczny zakup kruszcu w formie sztabek złota lub monet bulionowych, a także poprzez inwestycje w certyfikaty oraz kontrakty notowane na światowych giełdach. Jeżeli zdecydujemy się na inwestycję w fizyczną formę złota, warto zastanowić się nad wyborem pomiędzy monetami bulionowymi a sztabkami złota. Decydując się na te pierwsze najlepiej jest kupować najtańsze monety, którymi obrót jest łatwiejszy, niż unikatowymi. Ceny monet obecnie są niższe o około 9% od cen złota notowanych na giełdach. Mniej zainwestować trzeba obecne natomiast w sztabki złota. Za uncję zapłacić trzeba prawie 5000 zł. By szybko zarobić na zakupie sztabek złota warto zdecydować się na zainwestowanie w złoto na odległość. Popularną metodą jest ulokowanie pieniędzy w sztabkach złota znajdujących się w Singapurze. Istnieje możliwość zakupienia dowolnej ilości gram złota, które dostarczone zostają pod adres odbiorcy. Jest to niezwykle korzystne dla kupujących, ponieważ na rynku singapurskim nie płaci się podatku za obrót złotymi sztabkami. Ponadto kraj ten nie wymienia się informacjami z Unią Europejską odnośnie swoich inwestorów.

Dlaczego warto zainwestować w złoto?
Od początku roku 2018 zanotowany został niemal 10% wzrost ceny złota na rynku, w stosunku do innych surowców. Na korzyść inwestycji przemawiają także długoterminowe stopy wzrostu cen tego surowca. Ponadto od początku roku 2000 ceny złota wzrosły już trzykrotnie. Wsparciem dla inwestycji w złoto jest także skomplikowana sytuacja geopolityczna. Napięcia na linii Stany Zjednoczone Korea Północna są jednym z powodów osłabienia się dolara. Co skutkuje sytuacją, iż złoto staje się atrakcyjniejszym sposobem na inwestowanie niż wspomniana waluta.

Inwestycje długoterminowe
Złoto od dawna kojarzy się z ulokowaniem pieniędzy w pewną i skuteczną inwestycję. Choć ceny kruszcu potrafią się zmieniać, nie są to zmiany gwałtowne. Szacuje się że inwestycje w złoto zwrócą się w skali kilku lat, więc jest to opcja dla osób cierpliwych. Dobrym rozwiązaniem jest także inwestowanie w fundusze ETF których udziały także są obecnie niskie. Niezaprzeczalnym faktem pozostaje duża szansa na znaczne zyski w przypadku inwestowania w złoto. Niewiadomym natomiast pozostaje kwestia, w jakim czasie owe zyski uda się osiągnąć.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu i finansach

Sprawdź za darmo czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA
Sprawdź zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA
Sprawdź zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej