Egzekucja należności z umowy cywilnoprawnej

Data: 2017-07-13

Na krajowym rynku pracy nadal popularne są umowy zlecenie, o dzieło, o współpracy. Taki rodzaj zatrudnienia jest także, źródłem dochodu części dłużników. Egzekwowanie niespłaconych należności w przypadku umów cywilnoprawnych, różni się od windykacji osób zatrudnionych na umowę o pracę. W najgorszym scenariuszu, dłużnik posiadającym tzw. “śmieciówkę”, może spodziewać się nawet zajęcie całości wynagrodzenia, przez komornika. Tylko złożenie odpowiednich wniosków, może zatrzymać proces blokady zapłaty przez pracodawcę.

Podstawowe źródło utrzymania

Umowy cywilnoprawne są często wyjęte z ochrony, którą gwarantują, zapisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego. Regulacje nie są takie same, także w przypadku egzekucji komorniczej i dochodzenia spłaty należności, szczególnie tych wynikających z zaległości alimentacyjnych. Komornik może zająć całą pensję dłużnika, gdy nie jest ona jedynym źródłem utrzymania danej osoby. O sytuacji zostanie powiadomiony zakład pracy, a dodatkowo pracodawca będzie zobowiązany do przelewania wynagrodzenia na konto komornika. Inaczej wygląda sytuacja dłużników, którzy oprócz umowy cywilnoprawnej, nie posiadają innego źródła utrzymania. Składając odpowiednie zaświadczenie, można doprowadzić do potraktowania umowy zlecenie, o dzieło lub o współpracę, jak pełnoprawnej umowy o pracę.

⅗ wypłaty za alimenty

Dłużnicy alimentacji muszą się liczyć z najwyższą kwotą potrąceń, która wynosi 60% comiesięcznego wynagrodzenia. Alimenty windykowane są także w pierwszej kolejności, na podstawie postanowienia otrzymanego przez pracodawcę. Długi z innych tytułów, niż alimenty, pobierane są do połowy pensji. W takim przypadku wypłata dłużnika, jest także objęta kwotą wolną od potrąceń, która wynosi 1459 zł netto. Jeżeli niespłacone należności się nie przedawniły to podlegają egzekucji w całości, powyżej kwoty wolnej. W sytuacji, gdy pobierana jest całość wynagrodzenia, należy zawiadomić komornika, że umowa cywilnoprawna jest jedynym źródłem utrzymania. Informacja powinna być poparta odpowiednim zaświadczeniem.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej