Jak chronić dzieci przed długami rodziców?

Data: 2017-12-18
Dorośli podejmując zobowiązania finansowe: zaciągając kredyty, pożyczki, regulując opłaty, dokonując zakupów, muszą pamiętać, że w sytuacjach losowych, mogą być one bardzo dużym obciążeniem dla ich dzieci. Cenna jest tutaj świadomość i wiedza dorosłego na temat odpowiedzialności dzieci za długi rodziców oraz rozeznanie dzieci pełnoletnich w tych kwestiach.

Odpowiedzialność za długi rodziców po ich śmierci

Śmierć zadłużonego rodzica uruchamia pewne procedury prawne. Odpowiedzialność za jego zobowiązania majątkowe i długi przechodzi na spadkobierców, w tym na jego dzieci. Znając sytuację finansową rodzica, trzeba bardzo ostrożnie podejść do przyjęcia spadku. Analiza majątku zmarłego: aktywów i pasywów powinna doprowadzić do rzetelnej oceny stanu rzeczy i stwierdzenia, czy przyjąć, czy odrzucić spadek. Spadkobierca małoletni, nie posiadający zdolności do czynności prawnej, z mocy prawa przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jeżeli jego ustawowy przedstawiciel nie złoży w ciągu 6 miesięcy od śmierci rodzica innego oświadczenia.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że małoletni będzie odpowiadał za spadkowe długi wyłącznie do wartości odziedziczonego spadku. Nie musi spłacać zobowiązań rodzica z własnego majątku. Ważną osobą w takim przypadku jest przedstawiciel ustawowy dla małoletniego dziecka. Może nim być rodzic lub kurator, ustanowiony przez sąd rodzinny. To przedstawiciel ustawowy reprezentuje małoletniego także w sprawach dotyczących spadku.

Dorosły spadkobierca długów rodzica lub rodziców powinien dogłębnie zbadać sytuację, udać się do radcy prawnego lub do zaufanej osoby z prośbą o poradę. Nie powinien podejmować decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku pochopnie, ani ulegać presji rodziny.

Długi żyjących rodziców

Odpowiedzialność małoletniego dziecka za zobowiązania i długi żyjących rodziców jest ograniczona. Natomiast w przypadku dzieci pełnoletnich może ona być egzekwowana w następujących przypadkach:
  1. Zapłata czynszu i inne należne z tym opłaty. Te zobowiązania solidarnie obowiązują wszystkich najemców, a więc rodziców i pełnoletnie dzieci, mieszkających pod wspólnym dachem.
  2. Poręczenie zobowiązań, czyli świadome przyjęcie odpowiedzialności poprzez np. podpisanie weksla, poręczenie kredytu czy pożyczki.
  3. Przyjęcie w darze przedmiotu cennego, będącego częścią zadłużonego majątku.
Rozwaga i roztropność pełnoletniego dziecka ma tutaj bardzo duże znaczenie.


Jak ochronić dziecko przed błędami finansowymi

Aby ustrzec dziecko przed pochopnymi decyzjami finansowymi w przyszłości, każdy rodzic powinien postawić na edukację w tym temacie. Jak to robić?
  • wprowadzać zabawy logiczne np. zabawy w sklep,
  • uczyć racjonalnego gospodarowania tzw. kieszonkowym,
  • robić wspólne zakupy,
  • założyć nastolatkowi konto bankowe, a czynności bankowe pozostawić pod kontrolą rodzica,
  • uczyć planowania wydatków.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej