Nieterminowe płatności to problem, z którym boryka się wielu polskich przedsiębiorców. Zadłużenie kontrahentów to niejedyny problem firm będących wierzycielami, ale duża część zaległości w opłatach od współpracowników to wynik problemów z płynnością finansową, co przekłada się na opóźnienia w płatnościach. Taki stan rzeczy wyraźnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw i założenia biznesowe.
Akceptacja zadłużenia jedynym wyjściem
Zaległości finansowe w świecie biznesu rządzą się innymi zasadami, niż zadłużenie konsumentów i zwykle dotyczą dużo większych kwot. Ponad połowa polskich przedsiębiorców przyznaje, że nie mając innego wyboru musi zaakceptować wydłużone terminy płatności swoich kontrahentów. Podobny odsetek uważa, że powodem zaległości jest trudna kondycja finansowa współpracowników, choć niewiele mniej ankietowanych wskazuje, jako powód celowe działania. Rzadko przeterminowane płatności powodują spory dotyczące dostarczonych towarów, wykonanych usług itd.
Wydłużenie terminów płatności wyraźnie odbija się na funkcjonowaniu każdej firmy, ponieważ bez regularnych opłat w zaplanowany terminie, zarządzający biznesem nie są w stanie przyjąć i realizować wizji rozwoju firmy. Taka sytuacja według przedsiębiorców prowadzi do stagnacji, braku nowych miejsc pracy, a nawet zagraża podstawom funkcjonowania organizacji.
Konieczne zmiany w prawie
Prawie 80% polskich przedsiębiorców jest zdania, że polskie prawodawstwo nie chroni wystarczająco interesów osób prowadzących w naszym kraju działalność gospodarczą. Takie dane wyraźnie wskazują na szybką konieczność wprowadzenia zmian, które zmniejszą wysokość zaległości w fakturach i poprawią kulturę płatności wśród nierzetelnych kontrahentów. Mimo dużej liczby takich spraw tylko 32% wierzycieli decyduje się na przekazanie wierzytelności do firm windykacyjnych. Zwykle taki proces następuje dopiero po kilku miesiącach od terminu płatności zapisanego w umowie.
Pozytywny aspekt stanowi wysoka świadomość prawa i procedur, wśród osób prowadzących biznes w Polsce. Rodzimi przedsiębiorcy są lepiej zorientowani w przepisach od ich odpowiedników w Europie. Niestety znajomość prawa na niewiele się zdaje, ponieważ w większości zastosowanie poszczególnych zapisów jest niejasne i chroni nieuczciwych kontrahentów, uniemożliwiając skuteczny proces odzyskiwania długów.
W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.
Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.