Egzekucja komornicza różni się od postępowania, gdy w roli podmiotu dochodzącego spłaty długu występuje firma windykacyjna. Zwracając należności trzeba pamiętać o odmiennych kosztach egzekucji, które mogą się znacząco różnić w zależności od tego, w jakim trybie i komu dłużnik zapłaci: komornikowi czy wierzycielowi. Niezmienne pozostaje, że zawsze obciążony zostanie jedna strona, czyli dłużnik.
Koszty egzekucji komorniczej
Odwlekanie zwrotu należności to niemal pewny wzrost zadłużenia, z tytułu rosnących kosztów egzekucji. Nierzadkie są też sytuacje, w których dłużnik dopiero po zajęciu środków dowiaduje się o istnieniu należności. W tym momencie jest już za późno na obniżenie większości opłat komorniczych, a najprostszą drogą ich uniknięcia jest dobrowolna spłata.
Na początku należy sprawdzić swoje zadłużenie. Znając wysokość wierzytelności, łatwiej jest określić własne zdolności w zakresie jej spłaty. W przypadku egzekucji komorniczej koszty wynoszą 15% wysokości świadczenia.
Spłata z własnej
Znacznie bardziej opłacalną opcją jest dobrowolna spłata należności. Najlepiej dług zwrócić bezpośrednio do wierzyciela, wtedy opłata na pewno wyniesie 5% całości. W przypadku wpłaty do komornika, może się okazać, że koszty mimo wszystko wyniosą 15%. Ten przepis prawdopodobnie wkrótce zmieni się na korzyść dłużnika, ponieważ regulująca tę kwestię jest już toku działań legislacyjnych.
W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.
Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.