Jak oszczędzać z pożyczkami ratalnymi?

Data: 2019-02-25

Pożyczki ratalne to najpopularniejsze pożyczki gotówkowe, które możemy zaciągać zarówno w bankach, jak również w pozabankowych firmach pożyczkowych. Gdy potrzebne są pieniądze, sprawdź z nami, w jaki sposób można oszczędzić na pożyczce ratalnej!

Pieniądze pozyskane z pożyczki gotówkowej można wydać na dowolny cel – może być to wycieczka w tropiki, remont domu lub mieszkania, urządzenie imprezy komunijnej albo weselnej, zakupienie nowego telefonu lub lodówki, spłata innych zobowiązań.

Na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej najczęściej decydujemy się wtedy, gdy nie posiadamy wystarczających oszczędności, a przy tym nie możemy czekać z wydatkiem, dlatego chcemy zrealizować go jak najprędzej. Wtedy z pomocą przychodzą nam banki i pożyczkowe firmy pożyczkowe ze swoją ofertą szybkich, wygodnych i łatwych pożyczek ratalnych.

Często pożyczki gotówkowe kojarzone są jako dość drogie. W rzeczywistości za pożyczenie pieniędzy nie musimy jednak płacić bardzo dużo. Aby koszty pożyczkowe były jak najniższe, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Zatem, jak płacić za pożyczki gotówkowe jeszcze mniej?

Jak oszczędzać z pożyczkami ratalnymi?

Wybierz najtańszą ofertę – sprawdź wszystkie pożyczki

Jeśli chcemy zdecydować się na pożyczkę gotówkową, w takim przypadku warto zapoznać się z różnymi ofertami w bankach oraz w pozabankowych firmach pożyczkowych. Różnice w kosztach pożyczkowych mogą być naprawdę bardzo duże, więc nie warto składać wniosku u pierwszego lepszego pożyczkodawcy!

W bankach możemy na ogół znaleźć najtańsze pożyczki gotówkowe, ale nie oznacza to, że nie warto sprawdzać proporcji w pozabankowych firmach pożyczkowych. Te drugie także posiadają atrakcyjne promocje dla swoich klientów – przede wszystkim dla tych, którzy planują zaciągnięcie pierwszej pożyczki.

W wyszukaniu korzystnej oferty mogą pomóc nam różne serwisy internetowe z porównywarkami i kalkulatorami pożyczek. W jednym miejscu prezentują pożyczki wielu pożyczkodawców, więc możemy je w wygodnie porównać, bez potrzeby analizowania dokładnie każdej z pożyczek osobno.

Uwaga! Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy serwis on-line z porównywarkami i kalkulatorami pożyczek zawiera aktualne informacje. Zdarza się, że nie były one dawno aktualizowane lub nie zawierają danych o aktualnych promocjach. Należy zatem zawsze upewnić się na stronie pożyczkodawcy, czy rzeczywiście to u niego możemy otrzymać pożyczkę tańszą niż u konkurencji.

Pożyczka na raty – nie pożyczaj na zapas

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez osoby, które zaciągają pożyczki gotówkowe, jest nieodpowiedni dobór kwoty pożyczki. Mamy niekiedy tendencje do tego, aby brać pożyczki na zapas, czyli ponad wydatek, który chcemy pokryć. W rzeczywistości do spłaty mamy jeszcze więcej pieniędzy – zarówno kapitału, jak również kosztów pożyczkowych.

Zatem jeśli planujemy zaciągnąć pożyczkę, pamiętajmy o tym, aby dokładnie obliczyć kwotę, która będzie nam potrzebna. Gdy nie jesteśmy pewni, czy dana suma będzie wystarczająca, w takiej sytuacji możemy nieco ją podwyższyć.

Nie zaciągajmy jednak pożyczki w wysokiej sumie tylko dlatego, że posiadamy dobrą zdolność kredytową i bank lub firma pożyczkowa mogą pożyczyć nam więcej niż potrzebujemy!

Im mniej rat, tym mniejsze koszty

Przy zaciąganiu pożyczki ratalnych powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że koszty generuje w tym przypadku głównie oprocentowanie pożyczki oraz jej marża. Podczas gdy marżę (prowizję) płacimy jednorazowo jako odsetek od wysokości pożyczki, to już oprocentowanie jest zależne zarówno od kwoty pożyczki, jak również od czasu spłaty.

Zatem wtedy, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę ratalną, powinniśmy pamiętać o tym, że im będzie ona miała dłuższy okres spłaty, tym też będzie generowała wyższe koszty pożyczkowe. Pożyczka o tej samej kwocie wzięta na krótszy okres będzie już tańsza.

Oczywiście, przy zastosowaniu tej zasady powinniśmy pamiętać o tym, że przez zmianę okresu spłaty zmieniamy także wysokość raty. Gdy spłata jest krótka, wtedy rata będzie dość wysoka. Z kolei wtedy, gdy okres spłaty wydłuża się, należność może być rozłożona na niższe raty, które będą łatwiejsze w uregulowaniu.

Zatem wtedy, gdy bank lub firma pożyczkowa pozwalają nam na samodzielny wybór okresu spłaty pożyczki, powinniśmy dobrać czas spłaty tak, aby nie generował on wysokich kosztów, a przy tym wysokość raty nie była nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.

Wcześniejsza spłata pożyczki - to się opłaca!

Dobrym pomysłem na obniżenie kosztów pożyczkowych jest również wcześniejsze uregulowanie swojego zadłużenia.

W większości przypadków pożyczkodawcą pozwala pożyczkobiorcy na wcześniejszą spłatę pożyczki – bez konieczności ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Wówczas możemy otrzymać zwrot kosztów za wcześniejszą spłatę – dotyczy to przede wszystkim kosztów wynikających z oprocentowania, a także innych kosztów ponoszonych wraz z ratami, na przykład składek ubezpieczeniowych.

Zatem wtedy, gdy mamy dodatkową gotówkę, warto pomyśleć o przeznaczeniu jej na wcześniejszą spłatę pożyczki gotówkowej – dzięki temu może kosztować nas jeszcze mniej!

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej