Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, jak skutecznie negocjować cenę hipoteki.

Data: 2018-01-03
Kupno mieszkania to niezwykle ważna decyzja w życiu. Ma konsekwencje na długie lata. Niewiele jest takich osób, które dysponują taką sumą pieniędzy, aby kupić za gotówkę wymarzony kąt. Przeważająca część obywateli decyduje się na wsparcie kredytem hipotecznym. Banki posiadają obowiązujące zasady i procedury dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych. Należy jednak pamiętać, że decyzje kredytowe banków są indywidualne i warunki umowy kredytowej mogą być inne, niż zaproponowane na początku. Każdy klient otrzymuje kredyt na takich warunkach, jakie odpowiadają jego wiarygodności i zdolności kredytowej. Warto więc negocjować!

Negocjacje
  1. Przygotowanie. Należy sprawdzić swoją zdolność kredytową, określić priorytety: rodzaj mieszkania, lokalizację, infrastrukturę itp. Zapoznać się z branżowymi portalami ogłoszeniowymi i biurami nieruchomości. Po wybraniu mieszkania, udać się do doradcy finansowego, który przedstawi ofertę kredytową większości banków. Takie zestawienie powinno zawierać wszystkie elementy składowe kredytu i związane z jego zaciągnięciem koszty. Gdy wybór banku jest dokonany należy zebrać niezbędne dokumenty.
  2. Pomocnym jest złożenie wniosku kredytowego do kilku instytucji finansowych, co będzie argumentem przetargowym w negocjacjach z bankiem
  3. Negocjacje z bankiem dotyczyć mogą:
  • kwestii marż i prowizji (najniższe są marże, gdy na mieszkanie lub dom możemy zapłacić z własnej kieszeni połowę jego wartości). Korzystając z ogłaszanych promocji można zaciągnąć kredyt z zerową prowizją lub niższą marżą. Zdarza się, że takie promocje związane są z wykupieniem ubezpieczenia w banku.
  • lepsze warunki uzyska klient, kiedy oferuje wyższy od wymaganego przez bank wkład własny. Korzystniejsze oferty banku zaczynają się, gdy mamy 20-30 proc. wkładu własnego
  • klient o wysokich dochodach jest dla banku cennym kredytobiorcą
  • dobrze widziany jest kredytobiorca, który jest jednocześnie klientem banku
  • należy pamiętać, że po latach spłacania kredytu można ponownie negocjować warunki spłaty i oprocentowania kredytu. Można zastanowić się, czy nie przenieść się do innego banku, jeżeli raty spłacane są na czas. Najczęściej negocjacjom podlega marża.
Pamiętaj!

Podczas negocjacji z bankiem klient powinien wykazać się spokojem, rozwagą, umiejętnością słuchania oraz zdolnością do kompromisu. W czasie prowadzenia rozmów w sprawie kredytu hipotecznego pewne kwestie nie podlegają negocjacji. Najczęściej dotyczy to zamiany rat równych na malejące oraz przystąpienia osoby trzeciej do kredytu.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej