Długi mogą przydarzyć się każdemu z nas. Jeśli jesteśmy w stanie je uregulować, to dobra wiadomość. Sprawa komplikuje się wtedy, gdy nie posiadamy wystarczającej ilości pieniędzy, aby je spłacić. Co można zrobić, aby w końcu wyjść z długów?
Nawet około 40 proc. polskich gospodarstw domowych ma do spłacenia jakieś zobowiązania. Na ogół są to pożyczki i kredyty bankowe, ale także pożyczki pozabankowe. Część z nich ma także trudności z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Najczęściej jest to wynik zbyt niskich zarobków lub nieodpowiedniego gospodarowania pieniędzmi, ale także zdarzeń losowych, na przykład utraty pracy czy wypadku.
Długi mogą być powodem wielu problemów. Mogą prowadzić do poważnych kłopotów rodzinnych, depresji, a nawet do samobójstw. Z długami nie ma żartów, dlatego wtedy, gdy zaczynają być coraz bardziej przytłaczające, warto skorzystać z pomocy specjalistów, na przykład udać się do organizacji, które zajmują się wsparciem dłużników.
Co jednak możemy zrobić samodzielnie wtedy, gdy długi narastają i chcemy się ich pozbyć? Oto 5 sposobów, dzięki którym oddanie zadłużenia może stać się jeszcze prostsze!
Wielu dłużników nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak duże ma długi. Często dochodzi do sytuacji, w której zaciągana jest pożyczka za pożyczką, więc dłużnik może nie mieć już rozeznania, które jego długi są obecnie spłacane, a które nie.
Zatem podstawą do uregulowania swoich zobowiązań jest w tym przypadku określenie skali swojego problemu. To pozwala na łatwiejsze opracowanie planu spłaty zadłużeń oraz uniknięcie groźnej spirali zadłużenia, z której trudno się potem wydostać.
Zrobienie „porządków” w długach to ważny etap. Najlepiej zebrać razem wszystkie umowy i potwierdzenia przelewów, a potem na kartce wypisać wszystkie posiadane kredyty, pożyczki oraz inne zadłużenia, na przykład niespłacone jeszcze rachunki wraz z ich kwotą oraz terminem spłaty.
Na tej bazie będzie można potem przygotować plan oddłużenia. Najlepiej od razu spłacić te długi, których termin płatności mija, a także te, za które grozi nam wysoka kara za brak terminowej spłaty. W dalszej kolejności możemy spłacać zadłużenia mnie naglące, za które jeszcze nie grożą kary finansowe, na przykład rachunki, za które doliczane są tylko niewielkie odsetki za nieterminową spłatę.
Wiele osób posiadających długi nie prowadzi w ogóle swojego domowego budżetu. To duży błąd, ponieważ dzięki niemu można o wiele łatwiej zarządzać swoimi finansami i uniknąć poważnych problemów związanych z długami.
Przygotowanie domowego budżetu wcale nie jest takie skomplikowane, jak może się wydawać. Do dyspozycji mamy również specjalne aplikacje mobilne pomagające w przygotowaniu planu budżetu, ale możemy też pobrać z internetu tabelki lub po prostu wykorzystać kartkę papieru czy kalendarz.
Domowy budżet powinien zawierać informacje o dochodach oraz o wydatkach – zarówno tych stałych, które musimy ponosić regularnie, na przykład raty kredytów i pożyczek, czynsz, rachunki, jak również tych pojawiających się nieregularnie, na przykład wydatkach związanych z utrzymaniem samochodu, rozrywką.
Oczywiście, podstawową zasadą domowego budżetu jest utrzymywanie wydatków na poziomie mniejszym niż przychody. W ten sposób będzie można łatwo określić, ile pieniędzy pozostało nam jeszcze do dyspozycji pod koniec miesiąca.
Sprawdzonym sposobem na poprawę sytuacji finansowej dla zadłużonych osób jest zmniejszenie wydatków. Aby znaleźć koszty, które można zredukować, warto przygotować domowy budżet.
Ograniczenie wydatków można osiągnąć na szereg różnych sposobów, na przykład przez przejście na tańszy abonament telefoniczny, przez rezygnację z kupowania gotowych produktów spożywczych i samodzielne gotowanie, przez kupowanie ubrań tylko na wyprzedażach, aby wspomnieć jedynie o kilku możliwościach.
Poprzez ograniczenie wydatków można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie, a tym samym łatwiej poradzić sobie ze spłatą posiadanego zadłużenia.
Osobie z długami na pewno przydadzą się także dodatkowe pieniądze. Warto więc poszukać sposobów, aby zarabiać jeszcze więcej.
W zależności od swojej wiedzy i umiejętności można brać dodatkowe nadgodziny w pracy, można pracować jako opiekunka dzieci, pomoc domowa, hostessa, można dorabiać jako „złota rączka”, korepetytor czy też wyjechać do pracy w wakacje.
Wiele osób zapomina też o tym, jak duży komfort można zyskać przez porozumienie się z wierzycielem co do spłaty zadłużenia. Chowanie głowy w piasek w tym przypadku nie pomoże, a nawet może zaognić sytuację i wierzyciel szybciej zwróci się do sądu w celu uzyskania tytułu egzekucyjnego i przekazania sprawy do komornika.
Dogadanie się z dłużnikiem na ogół pozwala na zmniejszenie wysokości raty do spłaty przy wydłużeniu okresu spłaty albo rozłożenie długu na wygodne w spłacie raty. Wtedy dłużnik może regulować je w swoim tempie – bez nadmiernego obciążenia swojego domowego budżetu.
W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.
Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.