Zima zbliża się wielkimi krokami, a większość prognoz wskazuje na to, że pogoda w tym roku nie będzie łaskawa dla naszego regionu i czekają nas spore mrozy. Niskie temperatury z pewnością znacząco wpłyną na konieczność ogrzewania wnętrz budynków, co bez wątpienia przełoży się większe zużycie gazu lub opału i skończy się przykrą niespodzianką w postaci wysokiej dopłaty do rachunków na wiosnę. Wielu przypadkach może to być wydatek, który mocno zachwieje domowym budżetem, więc warto wcielić w życie kilka zasad umożliwiających zmniejszenie rachunków za ogrzewanie mieszkania.
Jak zmniejszyć opłaty za gaz/opał?
1. Uszczelnij okna i drzwi
Choć wydaje się to oczywiste, nieszczelna izolacja wnętrza stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zawyżonych rachunków za ogrzewanie. Zimno przedostające się przez niepoprawnie zabezpieczone okna i drzwi, zmniejsza temperaturę w pomieszczeniu. Ze względu na to wzrasta ilość energii, którą trzeba wytworzyć do ogrzania mieszkania lub domu. Według statystyk nieszczelna izolacja odpowiada za 25% utraty ciepła w całym budynku, dlatego okna i drzwi z wysokiej klasy materiałów mogą znacząco przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.
2. Zmień sposób wietrzenia mieszkania
Otwieranie kilku okien jednocześnie przy wyłączonym ogrzewaniu, jest najlepszym sposobem na dokładne przewietrzenie pomieszczeń. Jednocześnie ta metoda to skuteczny sposób obniżenia domowych rachunków, ponieważ przy długo uchylonych oknach zużywa się dużo więcej energii.
3. Przykręcaj grzejniki na noc
Większość osób lubi spać w cieplejszym pomieszczeniu, ale to zły pomysł, jeżeli myślisz o oszczędzaniu. Temperatura niższa o kilka stopni Celsjusza nie powinna wyraźnie wpłynąć na komfort snu, a dzięki temu w domowym budżecie zostaną dodatkowe środki. Według badań naukowców niższa temperatura w nocy przyczynia się do szybszej regeneracji organizmu, więc za przykręceniem grzejników przemawiają nie tylko kwestie finansowe, ale także zdrowotne.
4. Wyłączaj ogrzewanie, gdy wychodzisz
Pustych pomieszczeń nie ma sensu ogrzewać do temperatury optymalnej dla człowieka, dlatego kaloryfery włączone na minimalny stopień, będą idealną drogą do niższych opłat. Oczywiście nie należy wyłączać ogrzewania całkowicie, szczególnie w przypadku ujemnych temperatur i dłuższej nieobecności.
5. Zweryfikuj stan techniczny liczników
Zdarza się, że dziwnie wysokie rachunki za ogrzewanie to błąd wywołany błędem technicznym aparatury pomiarowej dostawcy ciepła. Takich przypadków jest raczej mało, ale pewność można uzyskać tylko zamawiając opinię niezależnego eksperta. W sieci znajduje się mnóstwo ogłoszeń firm oferujących taką usługę. W razie wątpliwości warto zainwestować, aby posiadać niezbite dowody awarii.
Nie ma co liczyć na łaskawą zimę. Zachowując kilka powyższych zasad sam możesz wpłynąć na ilość oszczędności za ogrzewanie.
W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.
Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.