Data: 2018-01-04
Nietrafione decyzje finansowe, nieprzewidziane sytuacje losowe, lekkomyślność mogą doprowadzić do zadłużenia. To przykra i dotkliwa sytuacja, która może trwać latami i utrudniać życie zadłużonym i ich rodzinom. Aby wyjść z tego patowego stanu, należy podjąć konstruktywne działania. Nie rozpatrywać czarnych scenariuszy i zamartwiać się wizją bankructwa, tylko podjąć działania, które mogą przyczynić się do powolnej poprawy sytuacji.
Kiedy warto skorzystać z pomocy przy spłacie długów?
W trudnej i skomplikowanej sytuacji finansowej można zwrócić się o pomoc. Jaką? Oto wskazówki. - Należy przeanalizować samodzielnie swoją sytuację, oszacować i skalkulować wydatki.
- Skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub radcy prawnego, który na podstawie przedstawionych przez ciebie dokumentów oceni obiektywnie Twoją sytuację finansową i możliwości wyjścia z niej.
- Udać się do banku i uczciwie poinformować o swoich kłopotach. W toku rozmów i negocjacji można uzyskać zamianę rat na malejące, wydłużenie okresu spłaty, karencję w spłacie, można też zmienić kredyt na inny w nowym banku.
- Nie wolno wydawać wszystkich pieniędzy na spłatę kredytu, należy zawsze zostawić oszczędności na nieprzewidziane wydatki. Można spłacić dług pożyczką hipoteczną, ale jest to ostateczne rozwiązanie.
- Nie posiłkuj się pożyczkami z innych źródeł (lombard, parabank), gdyż w ten sposób pogorszysz tylko swoją sytuację.
- Skorzystaj z usług wyspecjalizowanej firmy windykacyjnej. Firma oceni twoje aktualne możliwości finansowe i przedstawi plan spłaty zadłużenia. Możesz zyskać w taki sposób:
- uniknięcia dodatkowych kosztów,
- umowa spłaty długów będzie dla ciebie dogodna,
- komfort psychiczny,
- możesz uchronić się przed wpisem do baz gromadzących informacje o zadłużeniu,
- odzyskasz kontrolę nad budżetem.
Na rynku windykacyjnym prężnie działa wiele firm. Najbardziej znane to: Kruk S.A, Ultimo sp. z o.o., Pactum Kancelaria Finansowa.
- Jeżeli sprawa zadłużenia musi trafić do sądu, skorzystaj z pomocy radcy prawnego lub adwokata. Czasem wystarczy zwykła porada, aby poradzić sobie samodzielnie w dalszym przebiegu zdarzeń. W sądzie dłużnik może poprosić sędziego o skierowanie sprawy do profesjonalnego mediatora. Ten pomoże dłużnikowi i wierzycielowi znaleźć rozwiązanie, jak spłacić zobowiązanie.
- Jeśli sprawa dłużnika trafi do komornika należy pamiętać, że z tym urzędnikiem się nie negocjuje. Z komornikiem się rozmawia, udziela informacji i odpowiada na korespondencję. Komornik działa zgodnie z wnioskiem wierzyciela i w granicach tego wniosku. Trzeba pamiętać, że przysługuje dłużnikowi skarga na czynności komornicze.
Pamiętaj, długi trzeba spłacać, nie unikaj za nie odpowiedzialności. Jeśli nie możesz sobie poradzić z zadłużeniem zwróć się o pomoc do profesjonalistów.