Kiedy warto skorzystać z pomocy przy spłacie długów?

Data: 2018-01-04
Nietrafione decyzje finansowe, nieprzewidziane sytuacje losowe, lekkomyślność mogą doprowadzić do zadłużenia. To przykra i dotkliwa sytuacja, która może trwać latami i utrudniać życie zadłużonym i ich rodzinom. Aby wyjść z tego patowego stanu, należy podjąć konstruktywne działania. Nie rozpatrywać czarnych scenariuszy i zamartwiać się wizją bankructwa, tylko podjąć działania, które mogą przyczynić się do powolnej poprawy sytuacji.
Kiedy warto skorzystać z pomocy przy spłacie długów?

W trudnej i skomplikowanej sytuacji finansowej można zwrócić się o pomoc. Jaką? Oto wskazówki.
 1. Należy przeanalizować samodzielnie swoją sytuację, oszacować i skalkulować wydatki.
 2. Skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub radcy prawnego, który na podstawie przedstawionych przez ciebie dokumentów oceni obiektywnie Twoją sytuację finansową i możliwości wyjścia z niej.
 3. Udać się do banku i uczciwie poinformować o swoich kłopotach. W toku rozmów i negocjacji można uzyskać zamianę rat na malejące, wydłużenie okresu spłaty, karencję w spłacie, można też zmienić kredyt na inny w nowym banku.
 4. Nie wolno wydawać wszystkich pieniędzy na spłatę kredytu, należy zawsze zostawić oszczędności na nieprzewidziane wydatki. Można spłacić dług pożyczką hipoteczną, ale jest to ostateczne rozwiązanie.
 5. Nie posiłkuj się pożyczkami z innych źródeł (lombard, parabank), gdyż w ten sposób pogorszysz tylko swoją sytuację.
 6. Skorzystaj z usług wyspecjalizowanej firmy windykacyjnej. Firma oceni twoje aktualne możliwości finansowe i przedstawi plan spłaty zadłużenia. Możesz zyskać w taki sposób:
 • uniknięcia dodatkowych kosztów,
 • umowa spłaty długów będzie dla ciebie dogodna,
 • komfort psychiczny,
 • możesz uchronić się przed wpisem do baz gromadzących informacje o zadłużeniu,
 • odzyskasz kontrolę nad budżetem.
Na rynku windykacyjnym prężnie działa wiele firm. Najbardziej znane to: Kruk S.A, Ultimo sp. z o.o., Pactum Kancelaria Finansowa.
 1. Jeżeli sprawa zadłużenia musi trafić do sądu, skorzystaj z pomocy radcy prawnego lub adwokata. Czasem wystarczy zwykła porada, aby poradzić sobie samodzielnie w dalszym przebiegu zdarzeń. W sądzie dłużnik może poprosić sędziego o skierowanie sprawy do profesjonalnego mediatora. Ten pomoże dłużnikowi i wierzycielowi znaleźć rozwiązanie, jak spłacić zobowiązanie.
 2. Jeśli sprawa dłużnika trafi do komornika należy pamiętać, że z tym urzędnikiem się nie negocjuje. Z komornikiem się rozmawia, udziela informacji i odpowiada na korespondencję. Komornik działa zgodnie z wnioskiem wierzyciela i w granicach tego wniosku. Trzeba pamiętać, że przysługuje dłużnikowi skarga na czynności komornicze.
Pamiętaj, długi trzeba spłacać, nie unikaj za nie odpowiedzialności. Jeśli nie możesz sobie poradzić z zadłużeniem zwróć się o pomoc do profesjonalistów.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej