Kredyt konsolidacyjny - dobry pomysł na długi?

Data: 2018-07-11

Konsolidacja długu jest w stanie ułatwić spłatę zobowiązań, ale z drugiej strony nie zmniejsza ich wysokości. Czy warto zaciągać kredyty konsolidacyjne? Kto może otrzymać tego rodzaju kredyt? Gdzie można go dostać?

Promocjami kuszą nas dzisiaj praktycznie wszystkie sklepy – od tych spożywczych, poprzez markety z elektroniką, a skończywszy na sklepach odzieżowych, a nawet aptekach. Czy jednak zawsze warto korzystać z tych wszystkich okazji? Podpowiadamy, w jaki sposób mądrze poszukiwać promocji i oszczędzać jak najwięcej.

Kredyt konsolidacyjny - dobry pomysł na długi?

Czym jest konsolidacja długu?

Konsolidacją długu nazywa się połączenie dwóch albo większej liczby uprzednio zaciągniętych zobowiązań w jedno. Równocześnie dokonuje się ujednolicenia stopy oprocentowania oraz innych warunków pożyczki, czyli zamiast wielu zobowiązań spłacane jest tylko jedno na takich samych warunkach.

Głównym celem konsolidacji jest zmniejszenie kosztów obsługi długu oraz większy komfort dłużnika – nie musi on wtedy dbać o spłatę każdego zobowiązania osobno, ale może regulować tylko jedną ratę.

Aby skonsolidować dług, musimy zaciągnąć jeszcze jeden kredyt, który nazywany jest kredytem konsolidacyjnym. Aktualnie takie kredyty posiada w swojej ofercie wiele banków, a nawet niektóre pozabankowe firmy pożyczkowe.

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na:

  • kredyty bez zabezpieczenia – nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia, na przykład hipoteki, są udzielane na mniejsze sumy oraz na krótsze okresy, przy czym są droższe od kredytów z zabezpieczeniem
  • kredyty z zabezpieczeniem – najczęściej z hipoteką, która stanowi dodatkową ochronę dla kredytodawcy, są udzielane na wyższe sumy i dłuższe okresy i są tańsze od tych bez zabezpieczeń

W zależności od sytuacji finansowej klienta i posiadanych przez niego zabezpieczeń można skonsolidować długi wynoszące nawet kilkaset tysięcy złotych. Maksymalny okres spłaty kredytu tego rodzaju wynosi najczęściej do 10 lat.

Kredyt konsolidacyjny pozwoli na mniejszą ratę

Przy konsolidacji długu bank lub firma udzielające kredytu konsolidacyjnego spłacają obecne zobowiązania klienta i jednocześnie udzielają mu nowego kredytu, który pozwala na spłatę opłaconych już długów.

Ponadto istnieje możliwość uzyskania niższej raty niż suma płaconych rat za dotychczasowe zobowiązania. Jak to możliwe? Przede wszystkim wynika to z faktu, że wydłużeniu może ulec okres spłaty. Gdy jest on dłuższy, wtedy rata maleje, ale nie oznacza to wcale, że oddajemy niższą sumę. Wprost przeciwnie, ponieważ wydłużenie okresu spłaty zobowiązania powoduje, że ponosimy wyższe koszty wynikające z odsetek.

Nie oznacza to jednak wcale, że kredyty konsolidacyjne nie są warte uwagi. Są bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy obecne zobowiązania zagrażają stabilności domowego budżetu, dlatego też istnieje ryzyko, że jakieś z nich nie zostanie spłacone. To może z kolei powodować dodatkowe koszty związane z naliczeniem odsetek i kar za długi, a nawet przekazanie sprawy do windykacji i potem do komornika.

Kredyt konsolidacyjny – kto może go uzyskać?

Zasadniczo kredyt konsolidacyjny może uzyskać każdy, kto spełnia podstawowe wymogi banku czy firmy pożyczkowej. Przede wszystkim musi posiadać długi możliwe do konsolidacji. Skonsolidować możemy wówczas różne zadłużenia – z kredytów, pożyczek, kart czy debetu.

Podobnie jak w przypadku innych kredytów, banki i firmy pożyczkowe mają określone warunki do spełnienia. Przede wszystkim musimy być wiarygodnym kredytobiorcą, dlatego kredytodawca sprawdzi wtedy naszą zdolność kredytową. Musimy zatem dostarczyć mu dokumenty potwierdzające osiągane dochody oraz inne wymagane pisma.

Uwaga! Jeśli już teraz mamy opóźnienia w spłacie, które zostały odnotowane w bazach dłużników, w takim przypadku zmniejsza się szansa na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. Oznacza to bowiem, że kredytobiorca nie jest godnym zaufania partnerem dla banku czy firmy pożyczkowej i ryzyko braku spłaty zobowiązania w jego przypadku jest wyższe.

W związku z tym po kredyt konsolidacyjny powinniśmy zwrócić się wtedy, gdy jeszcze nie mamy opóźnień w spłacie i radzimy sobie z terminowym regulowaniem posiadanych zobowiązań.

Gdzie można otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, konsolidacja długów możliwa jest w wielu bankach, a także w pozabankowych firmach pożyczkowych. Zanim jednak złożymy wniosek, warto zapoznać się z różnymi ofertami i porównać je ze sobą. Dzięki temu będziemy mogli wybrać taką ofertę, która spełni nasze wymagania pod kątem kosztów oraz innych interesujących nas kwestii.

W doborze odpowiedniej oferty może pomóc również doradca kredytowy – z jego usług można najczęściej skorzystać bez żadnych dodatkowych opłat. Doradca będzie mógł przeanalizować sytuację finansową klienta, a potem doradzić mu w doborze najlepszego kredytu konsolidacyjnego dostępnego na rynku. Formalności z jego uzyskaniem można również załatwić w biurze doradcy, dlatego nie ma potrzeby udawania się do placówki bankowej.

Podsumowując, kredyt konsolidacyjny może być bardzo dobrym pomysłem na długi – pozwala na zmniejszenie wysokości raty i łatwiejszą spłatę zobowiązań, ale zwiększa także koszty obsługi długu.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom wspólnie z naszym partnerem Egnaro, który specjalizuje się w pośrednictwie finansowym umożliwiamy Państwu złożenie wniosku o refinansowanie zadłużenia. W jednym miejscu po wypełnieniu wniosku przedstawiciel firmy Egnaro złoży wniosek do kilkunastu podmiotów z branży finansowej o kredyt/pożyczkę.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej