"Moralność finansowa Polaków”, czyli dylematy etyczne społeczeństwa na temat długów

Data: 2017-09-14

Polacy deklarują, że w życiu codziennym kierują się zasadami moralnymi, które określają konieczność spłaty zaciągniętego zadłużenia, jako coś oczywistego i naturalnego. Jednak deklaracje nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości i większość osób notorycznie znajduje wymówki, aby odsunąć spłatę zadłużenia w czasie. W ten sposób dłużnicy pogarszają tylko swoją sytuację i pogłębiają napięcie związane z ciążącymi na nich zaległościami.

Finansowa dwulicowość

Niedawno Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych przeprowadziła badanie “Moralność finansowa Polaków”, które miało na celu sprawdzenie norm etycznych dotyczących między innymi tematu długów. Spośród ankietowanych, aż 97% odpowiedziało twierdząco na pytanie: „Czy zgadza się Pani/Pan z poglądem, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym?”. Oznacza to, że niemal całe społeczeństwo naszego kraju ma nie tylko świadomość konsekwencji prawnych wynikających z niespłaconych zobowiązań, ale również uważa brak regulowania długów za nieetyczny. Niestety za poglądami nie idą czyny, ponieważ ogólna wysokość indywidualnych długów Polaków i ilość osób zadłużonych , stale rośnie.

Dopuszczalne odstępstwa

Polskie społeczeństwo traktuje nieuregulowane rachunki w bardzo praktyczny sposób. Wspomniane badanie pokazało również, że większość osób dopuszcza bardzo wiele odstępstw od reguły moralnego obowiązku spłaty zadłużenia, który zadeklarowali. Około jedna trzecia postrzega ukrywanie majątku przed komornikiem, niepłacenie VATu czy pracę na czarno, jako okoliczności usprawiedliwiające dłużnika. Według socjologów ten schemat działania jest wyjątkowo szkodliwy, ponieważ w przypadku wsparcia ze strony otoczenia, dłużnik nie ma zwykle szansy spłaty zobowiązań, aż do momentu, gdy jest już za późno. Inny ważnym elementem występującym w podobnej skali, jest nieczytanie umów kredytowych i brak świadomości długu.
Warto pamiętać, że z praktycznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem dla dłużnika jest nawiązanie negocjacji z wierzycielem, a nie odsuwanie problemów w czasie. Kwestie moralne też przemawiają prawie zawsze za tym rozwiązaniem.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej