Odpowiedzialne korzystanie z produktów kredytowych – pożyczaj świadomie

Data: 2017-12-01
Na koniec września 2017 roku Biuro Informacji Kredytowej podało informację, że ponad 15 milionów Polaków jest aktywnych kredytowo. Co drugi dorosły Polak spłaca kredyt, a najbardziej aktywną grupą w tym sektorze są osoby w wieku od 35 do 44 lat. Branie kredytów jest czymś normalnym, należy jednak pamiętać, aby robić to w sposób rozsądny i po wcześniejszej ocenie czy damy radę spłacić kredyt w wyznaczonym terminie. Warto zwrócić uwagę na poniżej przedstawione wskazówki dotyczące bezpiecznego zaciągania kredytów również w przypadku, gdy tym kredytem chcemy spłacić swoje inne zalegające zadłużenie.


1. Porównaj oferty banków i innych firm udzielających pożyczek. Następnie wybierz te oferty, które uważasz za atrakcyjne i które spełniają Twoje wymagania.

2. Gdy dostaniesz już umowę, nie podpisuj jej od razu. Przeczytaj ją dokładnie i wszystkie załączniki w niej zawarte. Jeżeli nie rozumiesz jakiegoś zapisu w umowie skonsultuj się z pracownikiem podmiotu udzielającego pożyczki lub zasięgnij porady prawnej.

3. Bierz pod uwagę to, że Twoja sytuacja materialna może nie być tak dobra jak w momencie zaciągania kredytu. Przeanalizuj, czy będziesz w stanie spłacić kredyt w momencie niestabilności finansowej.

4. Raty kredytów i pożyczek u większości podmiotów, które ich udzielają są oparte o oprocentowanie zmienne, co oznacza, że w momencie wzrostu stopy procentowej, wysokość Twojej raty też będzie rosła.

5. Zapoznaj się z poniżej przedstawionymi podstawowymi pojęciami związanymi z pożyczkami.

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – wyrażona jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Oznacza to, że uwzględnia wszystkie koszty kredytu takie jak WIBOR, marżę banku oraz inne dodatkowe koszty kredytu (ubezpieczenie, opłaty za rozpatrzenie wniosku i usługi dodatkowe).

Nominalna stopa oprocentowania – nie zawiera ona wszystkich kosztów kredytu, obejmuje tylko koszt, po którym podmiot udziela pożyczki i marżę banku.

6. Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna wynikać z dojrzałości i konsekwencji w procesie wychodzenia ze spirali zadłużenia. Kredyt ten nie powinien stać się powodem jeszcze większych problemów finansowych. W przypadku, gdy nie chcesz przeznaczyć środków z kredytu na spłatę innego zobowiązania u wierzyciela warto się zastanowić nad rezygnacją z kolejnego zobowiązania finansowego.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej