Płatności bezgotówkowe wyprą banknoty i monety?

Data: 2018-01-18
Rynek finansów ciągle się rozwija. W czasach, w których stawia się na szybkość oraz łatwość codziennych aktywności, dynamiczne zmiany zachodzą w praktycznie każdej dziedzinie życia, także w tej związanej z wydatkami.
Dziś mało kto posiada przy sobie gotówkę. Najczęściej środki trzymamy na kartach kredytowych, lokatach lub różnego rodzaju inwestycjach. Pieniądze pracują na siebie, rosnąc w miarę oprocentowania i zapewniając dodatkowe dochody.

Karty płatnicze, czy to się opłaca?
Większość z nas posiada karty płatnicze i to bardzo często więcej niż jedną. Posiadacz karty nie musi martwić się czy, posiada przy sobie odpowiednią ilość gotówki. W trakcie wykonywania transakcji kartą, rzadziej zastanawiamy się nad tym, czy zakupy są dobrze przemyślaną sprawą. By dokonać zakupu danej rzeczy wystarczy przyłożyć kartę do terminala. Bardzo często wiele transakcji do określonej kwoty nie wymaga podania PINu. Jeżeli zakupy dokonywane są kartą debetową, transakcja zostanie przyjęta tylko wtedy, gdy posiadamy na niej odpowiednią ilość gotówki. W przypadku zakupów dokonywanych kartą kredytową, problem ten nie istnieje. Należy jednak pamiętać o tym, że kartę kredytową trzeba spłacić. Łatwość w przeprowadzaniu transakcji może powodować wiele problemów, szczególnie dla osób nie radzących sobie z domowym budżetem. Trudniej jest sprawdzić na bieżąco czy faktycznie stać nas na aktualne zakupy. Dopiero późniejsze sprawdzenie stanu konta może przyprawić niektórych o szybsze kołatanie serca. Karty kredytowe są więc dla osób odpowiedzialnych, świadomych tego jakie posiadają środki pieniężne.

Bezpieczne korzystanie z kart kredytowych
By bezpiecznie posługiwać się wirtualnym portfelem należy pamiętać o poufności kodu PIN. Numer te powinien zostać zapamiętany i nie należy go nigdzie zapisywać. Jeśli już istnieje potrzeba zapisania numeru, należy zrobić to na kartce i zostawić ją w bezpiecznym miejscu, do którego nikt niepożądany nie będzie mieć dostępu. Warto zadbać także o bezpieczeństwo transakcji w przypadku korzystania z bankomatu. W trakcie wpisywania kodu PIN najlepiej zasłonić klawiaturę ręką, w ten sposób uniemożliwiając podglądnięcie numeru. Płacąc kartą w sklepach należy zawsze mieć na nią oko. Natomiast korzystając z komunikacji publicznej, trzeba się upewnić, że niemożliwa jest jej kradzież, oraz dokonanie płatności zbliżeniowej bez naszej wiedzy. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa, warto jest także wprowadzić limit na kartę kredytową. Uchroni to przed wypłatą środków pieniężnych, w przypadku zagubienia karty, a także sprawi, że w łatwiejszy sposób będzie można zredukować swoje dzienne wydatki

Konta bankowe
Płatności bezgotówkowych dokonujemy także za pomocą kont bankowych. Istnieje wiele funkcji usprawniających przelewanie pieniędzy. Zakupy przez Internet stają się kwestią coraz łatwiejszą. Wiele sklepów umożliwia dokonanie opłat jednym kliknięciem, bez potrzeby logowania się do banku. Funkcjonalność ta z pewnością ułatwia zakupy, jednak podobnie jak w przypadku kart kredytowych, może stać się powodem do nieprzemyślanych transakcji. Dzięki wprowadzeniu formy regulowanych, cyklicznych opłat, comiesięczne opłacanie rachunków jest sprawą znacznie prostszą. Można zlecić opłaty stałe, za abonament na Internet czy telewizję, a także zarządzić opłaty związane z korzystaniem z mediów w mieszkaniu.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej