Polacy zalegają z alimentami

Data: 2018-01-16
Alimenty to drażliwa sprawa dla większości Polaków. Fakt ich zasądzenia, według opinii publicznej, świadczy o problemach w danej rodzinie. Często są także nie przestrzegane, co odbija się niekorzystnie na osobach, dla których zasądzone zostały pieniądze.


Smutna rzeczywistość
Najczęściej osobami, które objęte są prawem do alimentów są dzieci. Bardzo ciężko przeżywają rozwód rodziców, a pozbawione środków finansowych tracą szansę na wiele perspektyw. Zarządzone pieniądze mają pomóc w wychowaniu dziecka, zapewnieniu mu podstawowych potrzeb. Samotny rodzić ma dużo mniejsze szanse na wychowanie dziecka w luksusie. Dodatkowo, musi mierzyć się z presją społeczeństwa i często niezrozumieniem sytuacji w jakiej się znajduje.


Alimenty w liczbach
Szacuje się, iż obecnie w Polsce występuje prawie 312 tysięcy dłużników. Dane udostępnione przez Krajowy Rejestr Dłużników informują, że 96% z nich to mężczyźni. Niestety aż 80% z osób które mają zasądzone alimenty, nie wywiązuje się z nich. Cierpią przy tym najczęściej dzieci. Informacje o statystykach dotyczących alimentów Posiada także Biuro Informacji Gospodarczej. Liczby udostępnione przez BIG szacują, że obecnie jest ponad 298 tysięcy osób, które zalegają z alimentami. Średnio osoby te winne są 33 tysiące złotych, które powinny zostać wypłacone na korzyść dzieci. Niestety zarządzono alimenty zwykle są niewystarczające na zaspokojenie podstawowych potrzeb.


Powody niepłacenia alimentów
Wielu mężczyzn, posiadających obowiązek płacenia alimentów na dziecko, unika odpowiedzialności. Powodem takiego działania może być niechęć do byłej żony, a przez to płacenie pieniędzy na jej potrzeby. Niestety bardzo często zgorzknienie i złośliwość przykrywają faktyczne problemy. Utrzymanie dziecka w Polsce jest bardzo drogie. Czasem wspomożenie w kwocie do 400 zł miesięcznie może okazać się zbawienne. Jeżeli powodem rozwodu w małżeństwie były problemy mężczyzny związane z alkoholem lub brakiem pracy, stan także przekłada się na niepłacenie przez niego alimentów. Kontrowersyjną kwestią jest także próg alimentacyjny, którego przekroczenie uniemożliwia staranie się o pomoc od państwa.

Druga strona konfliktu
Choć dla wielu osób fakt ten jest szokujący, 10% dłużników stanowią kobiety. W Polsce zjawisko samotnego ojca jest niezwykle rzadkie. Utarło się powszechnie twierdzenie, że to zazwyczaj mężczyźni opuszczają swoje rodziny, a sądy najczęściej przyznają opiekę nad dziećmi matce. Rzeczywistość jednak pokazuje, że nie dzieje się tak zawsze. Kobiety są prawdziwymi mistrzyniami manipulacji, unikając płacenia zarządzonych alimentów. Nie interesują się byłą rodziną, skupiając się na karierze lub nowym związku. Mężczyźnie ciężej jest dobiegać swoich praw, ze względu na opinię publiczną oraz dumę. Niestety w sprawie dłużników państwo ma najczęściej związane ręce. Powodów unikania zarządzonych opłat jest bardzo wiele, a uwarunkowane są indywidualną sytuacją każdej osoby.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej