Pożyczka, karta kredytowa czy limit na koncie - co wybrać, gdy potrzeba pieniędzy?

Data: 2019-02-01

Osoby potrzebujące wsparcia finansowego mogą obecnie korzystać z wielu różnych produktów bankowych oraz pozabankowych. Wśród nich wyróżniamy pożyczki, karty kredytowe oraz limity na koncie. Czym dokładnie różnią się te właśnie oferty i na co warto się zdecydować, gdy potrzebujemy pieniędzy?

Polacy bardzo chętnie decydują się na pożyczanie pieniędzy na różne wydatki. Dzięki wsparciu banków i pozabankowych firm pożyczkowych, ale również rodziny i znajomych możemy opłacić codzienne wydatki, zrobić remont, zakupić wyposażenie do domu czy nawet kupić mieszkanie.

Jeśli chodzi o niewysokie wydatki, które mogą przydarzyć się każdemu, do wyboru mam trzy główne rozwiązania:

  • pożyczka gotówkowa
  • karta kredytowa
  • limit na koncie bankowym

Każda z tych ofert ma swoje plusy i minusy, dlatego warto zapoznać się z nimi bliżej przed podjęciem decyzji. Specjalnie dla naszch czytelników dokonaliśmy porównania tych metod pozyskania pieniędzy i doradzamy, które z nich są najlepsze w danej sytuacji!

Pożyczka, karta kredytowa czy limit na koncie – co wybrać, gdy potrzeba pieniędzy?

Pożyczka gotówkowa

Pożyczki gotówkowe to najpopularniejszy typ pożyczek oferowanych zarówno przez banki, jak i przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Pożyczkę możemy otrzymać też od rodziny, znajomego czy osoby nam nieznanej, ale skupmy się tutaj na ofertach banków i parabanków. Z oferty tego rodzaju można skorzystać również przez internet – bez potrzeby udawania się do placówki.

Pożyczka gotówkowa, która określana jest także mianem kredytu gotówkowego, pozwala na pozyskanie pieniędzy na dowolny cel. Nie musimy wówczas wskazywać, na co chcemy wydać pozyskaną od banku czy firmy pożyczkowej sumę.

Wysokość pożyczki zależna jest głównie od oferty oraz od naszej zdolności kredytowej i może wynosić od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych. Kwota ta przyznawana jest jednorazowo. Czas spłaty wynosi od miesiąca do 10 lat. Zadłużenie w większości przypadków oddawane jest w formie comiesięcznych rat.

Główne koszty pożyczkowe to oprocentowanie oraz prowizja, ale mogą pojawić się też dodatkowe opłaty, na przykład przygotowawcza, ubezpieczenie.

Pożyczki gotówkowe są najlepszym wyborem wtedy, gdy szykuje się większy wydatek, na który nie mamy wystarczających oszczędności, na przykład remont, wakacje, chcemy zakupić sprzęt AGD, RTV, spłacić większy rachunek, na który zabrakło pieniędzy.

Karta kredytowa

Druga opcja to karta kredytowa, którą możemy otrzymać tylko w banku. Karta kredytowa jest rodzajem kredytu, który otrzymujemy w wysokości do wyznaczonego limitu kredytowego. Pieniądze także możemy wydawać na dowolny cel zarówno przy płatnościach w sklepach stacjonarnych, jak i tych on-line. Nie opłaca się za to wypłacać z karty kredytowej pieniędzy w gotówce, co jest związane z pobraniem wysokiej prowizji.

Limit na karcie kredytowej można wykorzystać maksymalnie i wtedy, gdy zostanie on spłacony, można skorzystać z niego ponownie. Kredyt na karcie jest nieoprocentowany w wyznaczonym okresie, najczęściej około 50 dni. W tym czasie należy spłacić go na rachunek karty. Po tym czasie bank zaczyna naliczać odsetki.

Umowa na kartę kredytową najczęściej podpisywana jest na okres 12 miesięcy z możliwością jej przedłużenia. Bank na ogół pobiera opłaty dotyczące wydania karty, chyba że jest ona oferowana w promocji. Płacimy także za używanie karty – najczęściej jest to większa opłata raz na rok w wysokości zależnej od rodzaju karty i limitu.

Karta kredytowa to najlepszy wybór dla tych osób, które chcą mieć zawsze dostęp do dodatkowych środków. Przydaje się również podczas zagranicznych wojaży.

Limit na koncie bankowym

Trzecia opcja na pozyskanie gotówki to limit na koncie bankowym, który określany jest również mianem linii kredytowej czy kredytu odnawialnego. W tym przypadku mamy do czynienia z kredytem w rachunku rozliczeniowym czy oszczędnościowo-rozliczeniowym, który pozwala na zrobienie debetu, czyli na zejście poniżej zera na rachunku.

Aby skorzystać z limitu na koncie bankowym, należy posiadać rachunek pozwalający na uruchomienie tego rodzaju oferty, a potem złożyć w banku odpowiedni wniosek.

Wysokość limitu zależna jest głównie od wpływów klienta na konto i nie przekracza ich kilkukrotności. Może być to niższa suma niż w przypadku karty kredytowej. Pieniądze z limitu mogą być wydane na dowolny cel i wielokrotnie, gdy dokona się spłaty zadłużenia, czyli wyrównania debetu na koncie. Pieniądze można też bez opłat wypłacać z bankomatu.

Analogicznie jak w przypadku kredytu bankowego okres kredytowania w tym przypadku wynosi 12 miesięcy z możliwością odnowienia na kolejny okres. Odsetki od limitu na koncie naliczane są tylko za dług, dlatego jeśli klient nie posiada debetu, wtedy nie są one naliczane. Bank może jednak doliczyć opłaty takie jak prowizja za udzielenie oraz prolongatę limitu kredytowego. Koszty na ogół są niższe niż w przypadku wydania karty kredytowej.

Podsumowując, pożyczka bankowa, karta kredytowa i limit na koncie bankowym to trzy różne produkty bankowe mające jeden cel – udzielenie klientowi wsparcia finansowego na dowolny cel. Warto więc wziąć pod uwagę powyższe zalety i wady tych metod finansowania i wybrać dla siebie taką, która będzie najkorzystniejsza!

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej