Prawie połowa Polaków nie ma oszczędności

Data: 2018-01-23
Na tle innych mieszkańców Europy, Polacy nie mogą poszczycić się zbyt wysokimi oszczędnościami. Według danych statystycznych więcej pieniędzy mają odłożone nasi zachodni sąsiedzi, a także Czesi czy Bułgarzy.

Oszczędności Polaków
Choć niestety na arenie Europejskiej nasze oszczędności nie są zbyt wysokie, to i tak sytuacja finansowa Polaków nie jest tragiczna. Szacuje się, że w bankach przechowywanych jest około 620 miliardów oszczędności, do tej sumy należy wliczyć ponad 100 miliardów, znajdujących się w funduszach inwestycyjnych, 60 miliardów złotych zawarte jest w polisach ubezpieczeniowych, a około 30 miliardów ulokowanych się w kapitale polskich spółek. Szacuje się, że suma oszczędności Polaków oscyluje w okolicach 800 miliardów złotych. Alarmujący natomiast jest fakt, iż jest to niewielka część pieniędzy odłożonych na inwestycje długoterminowe. Znaczna część wymienionej kwoty znajduje się wśród oszczędności najbogatszych Polaków. Przeciętny obywatel nie może pochwalić się zbyt wysokimi oszczędnościami.

Jak oszczędzają Polacy
W badaniach rynku co trzeci Polak deklaruje, iż posiada oszczędności. Zazwyczaj ich suma jest niewielka najczęściej udaje się odłożyć równowartość jednej, a w najbardziej optymistycznym scenariuszu dwóch pensji. W skali miesiąca zazwyczaj udaje się odłożyć niecałe 4% wynagrodzenia. Większość pieniędzy przeznaczonych zostaje na wydatki bieżące. Polacy boją się także inwestować, co spowodowane jest niewystarczającą wiedzą i umiejętnościami w tym zakresie. Przy podjęciu decyzji o inwestycji, większość Polaków decyduje się na szybki, pewny zysk niż na długotrwałą inwestycję. Szacuje się, iż pułap bezpiecznych finansów to około 70 tysięcy złotych które należy odłożyć, by być zabezpieczonym. Niestety, udaje się to jedynie 30% Polaków.

Jak skutecznie oszczędzać
Oszczędzanie pieniędzy należy rozpocząć od podstaw, czyli od budżetu domowego. Najwięcej pieniędzy zostaje wydanych w sposób nieprzemyślany, pod wpływem impulsu, czy dla zaspokojenia chwilowej zachcianki. Polacy mają problemy z oszczędzaniem światła, wody czy innych mediów w mieszkaniu, płacąc wysokie rachunki za ich eksploatacje. Większość przepłaca często za jedzenie oraz używki, jak alkohol czy papierosy. Wielu Polaków jeździ na drogie wakacje, na które ich nie stać, a także decydują się na inwestycje w sprzęt elektroniczny czy samochody. Znaczna większość społeczeństwa posiada wiele kredytów oraz dóbr zakupionych na raty, których suma także utrudnia oszczędzanie. By skutecznie oszczędzać pieniądze, najlepiej zacząć od prostych kroków. Udając się na zakupy najlepiej jest przygotować sobie listę niezbędnych produktów, by nie ulec zachciankom. Warto poznać zasady ekonomicznej jazdy samochodem, by zaoszczędzić znaczne środki finansowe na paliwie. Chcąc zaoszczędzić pieniądze, warto także poszukać mniej wymagający finansowo form rozrywek. Często wybranie się na spacer razem z rodziną może być dużo bardziej korzystne niż udanie się do kina. Ważne jest także skupić się na długoterminowym planowaniu, co pozwoli uniknąć nagłych wydatków. Starając się z kolei zmniejszyć domowe wydatki warto jest negocjować z dostawcami mediów.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej