Jak program 500+ wpłynął na zadłużenie polskich rodzin

Data: 2017-09-04

Od 1 kwietnia 2016 roku ruszył rządowy program Rodzina 500+, czyli największy socjalny projekt w historii naszego kraju. Pieniądze otrzymuje ponad 2,5 miliona rodzin, a świadczenia są wypłacane dla 3,8 miliona dzieci. Efektów wprowadzenia nowego systemu jest wiele: zwiększona konsumpcja wewnętrzna i popyt, wzrost sprzedaży samochodów, spadek osób żyjących w skrajnym ubóstwie itd. Jednym z istotnych skutków 500+ jest stopniowe spłacanie przeterminowanych należności, choć część osób przyjmujących świadczenia, wykorzystała fakt podniesienia zdolności kredytowej, do zaciągnięcia kolejnych pożyczek.

Mniej niesolidnych dłużników

Według najnowszych statystyk prawie jedna trzecia beneficjentów programu spłaciła całkowicie długi lub znacząco je zmniejszyła, dzięki otrzymywanym pieniądzom. Podobny odsetek badanych deklaruje, że ze względu na 500+ nie musieli zaciągać kolejnych zobowiązań. Zmiany widać też na rynku wierzytelności, szczególnie tych opiewających na niskie kwoty. Systematycznie zmniejsza się liczba osób posiadających takie zadłużenie – w ciągu pół roku spadła o prawie 5%. Wszystko wskazuje na to, ze pozytywny trend się utrzyma, ponieważ ankietowani deklarują, że obecnie dużo łatwiej jest im utrzymać stabilność finansową i nie muszą sięgać po dodatkowe kredyty w bankach lub firmach pożyczkowych.

Pożyczają nieliczni

Innym, mniej pozytywnym zjawiskiem, które dotyczy wprowadzenia programu Rodzina 500+ jest umożliwienie zaciągania kolejnych zobowiązań, poprzez poprawienie zdolności kredytowej. Taka sytuacja występuje w niewielu przypadkach, ponieważ tylko 5% badanych zadeklarowało taki scenariusz. Jednak z dużym prawdopodobieństwem należy przypuszczać, że dłużnicy z tej grupy wpadli w spiralę zadłużenia lub niedługo tak się stanie, ponieważ nawet w obliczu otrzymania dodatkowych środków, nie są w stanie utrzymać dyscypliny finansowej.

Warto odnotować, że według wyników badania, pieniądze z programu 500+ w największym stopniu przeznaczane są na dzieci i ich potrzeby. Spadek zadłużenia jest jedynie wypadkową świadczenia, ale odzwierciedla w jakimś stopniu racjonalne wykorzystanie środków przez polskie rodziny.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej