Przedawnienie należności, czyli dług długowi nierówny

Data: 2017-07-13

Długi nie mają identycznych terminów przedawnienia, a różnice w poszczególnych przypadkach mogą sięgać nawet kilku lat. Należności najczęściej ulegają umorzeniu, po kilku latach bezskutecznych prób windykacji, ale to nie wygląda tak zawsze. Wszystko zależy od tego, z jakiego tytułu i komu jesteśmy winni pieniądze. Należy również pamiętać, że nic nie dzieje się automatycznie i przedawnienie zadłużenia nastąpi, tylko po spełnieniu określonych warunków lub przekazania wniosków. W większości nie warto liczyć na uniknięcie spłaty długów, ponieważ wieloletnia egzekucja zaległości, uniemożliwia normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw i osób fizycznych. Najlepiej spróbować najpierw restrukturyzacji zadłużenia, jednak warto znać prawo i w razie spornych kwestii, podnosić swoje argumenty w rozmowach z windykatorem.

Nie warto czekać z mandatami

Część kierowców nie płaci kar nałożonych, za złamanie przepisów drogowych, ponieważ liczą oni na przeterminowanie zaległość. Rzeczywiście mandaty posiadają dosyć krótki termin przedawnienia – 3 lata, ale do umorzeń dochodzi niezwykle rzadko. Egzekwowanie należności wystawionych przez policjantów, jest bardzo skuteczne, a najczęściej osoby uchylające się od uiszczenia opłat, otrzymują informacje o potrąceniu kwoty ze zwrotu podatku. Tylko niezwykle mały odsetek winowajców, doczeka przeterminowania kary, która może znacząco wzrosnąć w toku odzyskiwania długu. Zdarzają się także przypadki oddania sprawy do sądu, gdy grzywna jest już przedawniona, ale wtedy istnieje możliwość oddalenia powództwa w oparciu o argument przedawnienia.

Innym rodzajem jest mandat z tytułu umowy przewozu, a dochodzenie płatności w tym przypadku może trwać tylko rok. Jednak organy będące wierzycielami, także bardzo efektywnie ściągają należności, więc szanse na uniknięcie grzywny są minimalne. Oczywiście dług nie przedawnia się samoistnie, a procedura wymaga złożenia stosownych wniosków.

Nawet 10 lat niepewności

Nie wszystkie długi mają jednoznaczny tryb umorzenia, a szereg procedur uniemożliwia czasami określenie początku okresu, po którego upłynięciu dojdzie do przedawnienia. Posiadając zadłużenia z tytułu nieopłaconych podatków lub składek ZUS, należy się liczyć z 5-letnią odpowiedzialnością, ale są też zobowiązania z 10-letnim terminem ściągalności. Do zadłużenia długoterminowego zalicza się między innymi roszczenia, stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu i długi spadkowe, jeżeli wierzyciel nie podejmuje żadnych kroków w celu wyegzekwowania zapłaty. Postępowania trwające latami nie są rzadkością, ale tylko niewielki procent spraw rozstrzyga się na korzyść dłużnika lub trwa wystarczająco długo, aby kwalifikować się do umorzenia.

Przebieg przedawnienia

Przeterminowanie długu prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania, więc późniejsze roszczenia wierzyciela są bezpodstawne. Bieg przedawnienia przerywają wszystkie czynności dokonywane przed sądem, rozpoczęcie mediacji lub uznanie roszczenia przez dłużnika.

W wielu przypadkach, nie opłaca się czekać na przedawnienie i próbować unikać windykacji. Mediacje z wierzycielami są często bardziej skuteczne, efektywne i tańsze.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej