Rodzice biorą pożyczki na gadżety dla swoich dzieci

Data: 2018-01-19
Co trzeci rodzic w Polsce w 2017 roku uległ presji społeczeństwa i zakupił swoim dzieciom gadżety, na które go nie było stać. Polacy ulegając tej presji kupowali telefony komórkowe, markowe ubrania i obuwie, konsole, gry lub komputery. Zakupy finansowane były z pożyczonych pieniędzy lub z wykorzystaniem limitu na karcie kredytowej.

Prezenty świąteczne i kredyty
Aż 30% Polaków w ubiegłym roku przed okresem świątecznym martwiło się skąd wziąć pieniądze na prezenty dla swoich bliskich, a 40% społeczeństwa zazwyczaj wydaje na ten cel więcej pieniędzy niż jest sobie w stanie pozwolić. W badaniu przygotowanym przez Intrum Justitia co trzeci Polak przyznał, że czasami musi pożyczyć pieniądze lub wykorzystać limit na karcie kredytowej, by kupić upominki dla swojej rodziny. Prawie połowa rodaków nie widzi nic złego w zaciąganiu kredytu czy pożyczki na ten cel.

Rodzice ulegają presji społecznej
Ponad 30% Polaków w ciągu ostatniego roku odczuło przynajmniej raz wywieraną presję przez społeczeństwo by kupić coś swojemu dziecku i wielu z nich (31%) jej uległo pożyczając pieniądze bądź wykorzystując limit karty kredytowej. Rodzice z powodu presji społecznej najczęściej kupowali swoim dzieciom telefony komórkowe, obuwie i markowe ubrania, konsole lub gry video i komputery Według badań Polacy najchętniej pożyczają pieniądze od rodziny (39% ankietowanych), następnie z banku, w którym posiadają konto oraz od znajomych.

Przyczyny zaległości w regulowaniu rachunków
Każdy z nas dostaje co jakiś czas rachunki, które musi opłacić do określonego dnia. Według Raportu Płatności Konsumenckich 2017 aż 53% badanych konsumentów nie zapłaciło rachunków w terminie. Pytając o powód, ponad połowa z tych osób odpowiedziała, że zapomniała uregulować rachunek. Drugim powodem, dla którego Polacy nie opłacili rachunków na czas był brak środków na koncie (34%), a 15% miało problemy techniczne, przez które nie byli w stanie dokonać płatności.

Jednak pomimo zaciągania pożyczek i kredytów Polacy uważają, że panują nad swoją sytuacją finansową. Prawie połowa ankietowanych nie widzi niczego złego w zakupie towarów konsumpcyjnych na raty, kredyt lub za pieniądze pożyczone w innych sposób. Inaczej już przedstawia się opłacanie wakacyjnego wyjazdu tymi sposobami finansowania – prawie połowa Polaków biorących udział w badaniu nie wyobraża sobie wyjazdu na kredyt.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej