Polska branża motoryzacyjna przyciąga znaczną liczbę zagranicznych inwestorów i często jest kojarzona z doskonałą kondycją finansową. Jednak zadłużenie w tym sektorze wyraźnie wzrosło w ciągu ostatniego roku, co świadczy o tym, że nie wszystkie podmioty na rynku dobrze radzą sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.
Prawie 30-procentowy wzrost zadłużenia
Obecnie długi branży motoryzacyjnej wynoszą już 441 mln złotych, co stanowi wzrost o około 30% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Jednak nie wszystkie segmenty generują wzrost zadłużenia w branży, ponieważ część przedsiębiorców doskonale radzi sobie ze spłatą należności. Do nich należą przede wszystkim producenci części i samochodów, których sytuacja finansowa jest bardzo dobra, a przyczynia się do tego stale rosnący eksport. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w przypadku sprzedawców z branży motoryzacyjnej, serwisów, hurtowni i warsztatów samochodowych. Te gałęzie generują łącznie prawie 95% wszystkich zaległości w branży.
Przyczyny zadłużenia i wierzyciele
W większości przypadków powodem zadłużenia spółek motoryzacyjnych są długie terminy płatności kontrahentów i odbiorców. Serwisy i warsztaty niezwłocznie dokonują napraw, ale płatność za za części jest często bardzo odległa, zdarzają się także przypadki kwestionowania usług i niewypłacenia wynagrodzenia. W ten sposób tworzy się swoista spirala zadłużenia w branży. Największą grupę wierzycieli stanowią banki i firmy leasingowe; dalej znajdziemy m.in. firmy windykacyjne. Znacznie większe problemy z obsługą zaległości mają mniejsze podmioty, niż większe instytucje, związane korzystniejszymi umowami z kontrahentami. Należy przypuszczać, że zadłużenie w branży motoryzacyjnej będzie dalej rosnąć.
W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.
Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.