Spada wysokość przeterminowanego zadłużenia na kartach kredytowych

Data: 2017-07-13

Karty kredytowe to bardzo wygodne źródło dodatkowej gotówki, a jego łatwa dostępność może bardzo szybko doprowadzić do utraty płynności finansowej i zaciągania kolejnych zobowiązań. W polskim społeczeństwie ten środek płatniczy upowszechnił stosunkowo niedawno, ale szybko zyskał popularność i coraz chętniej korzystamy z pożyczek, zaciąganych za pomocą plastikowej karty. A jak idzie nam spłacanie tego zadłużenia?

Rośnie ogólna wartość kredytów

Według statystyk, większość parametrów, które odzwierciedlają realne wykorzystanie kart kredytowych – stale rośnie. Wyższa niż przed rokiem jest, także ogólna wartość zobowiązań zaciągniętych za pomocą kart. Przyczyny takiej koniunktury mogą być bardzo różne, ale jako główny czynnik podawana jest lepsza sytuacja na rynku pracy, która sprzyja odważniejszym wyborom zakupowym społeczeństwa. Polacy odczuwając stabilniejszą sytuację w domowym budżecie, częściej decydują się na odkładane wcześniej wydatki.

Odpowiedzialniej korzystamy z kart kredytowych

Mogłoby się wydawać, że zwiększenie aktywności wśród korzystających z kart kredytowych, powinno jednocześnie doprowadzić do wzrostu przeterminowanego zadłużenia. Jednak sytuacja wygląda zgoła odmiennie, ponieważ konsumenci regularnie spłacają zaciągnięte pożyczki i obsługa kredytów wygląda lepiej, niż w latach ubiegłych. Z opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego danych wynika, że zadłużenie na tych instrumentach finansowych spada, a prognozy na najbliższe lata są optymistyczne. Wygląda na to, że Polacy systematycznie nabywają umiejętności odpowiedzialnego korzystania z kart kredytowych i nie traktują ich, jako łatwego źródła gotówki bez pokrycia w realnych dochodach domowego budżetu.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej