Data: 2017-12-12
Przedstawiamy kilka zasad, dzięki którym o tych Świętach będzie Ci przypominać wiele miłych wspomnień, a nie co miesięczne zobowiązanie wobec banku. W tym roku planowane świąteczne wydatki wyniosą 882 zł. Po dwóch latach dość negatywnego myślenia o sytuacji gospodarczej Polski nastąpił mały przełom. W tym roku Polacy pozytywnie oceniają obecną sytuację kraju, a także patrzą z tym samym optymizmem w przyszłość. Kolejnym miłym zaskoczeniem na prezentowej liście jest objęcie pozycji lidera przez książki. Oto 10 pomocnych rad jak przeżyć te święta by nie martwić się o nadciągające z Nowym Rokiem poświąteczne zobowiązania.
1. Porównywanie cen
Tutaj bardzo pomocne okazują się gazetki i katalogi z ofertami produktów, wszystkie oferty i okazje z różnych sklepów skupia aplikacja mobilna BLIX. Przydatne przed świątecznymi zakupami są również porównywarki cenowe takie jak nokaut.pl czy ceneo.pl. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi chodzić po sklepach, polecamy sprawdzić ceny tego samego produktu w różnych punktach.
2. Prokrastynacja
Wielu z nas świąteczne zakupy zostawia na ostatnią chwile. Jeśli nie chcesz dopuścić do sytuacji podbramkowej, w której to niestety będziesz musiał się zapożyczyć, nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę. Zaplanuj to wcześniej i nie chodzi tu tylko o prezenty. Zastanówmy się na spokojnie, ile będziesz potrzebować na zastawienie wigilijnego stołu. W tym roku widać poprawę w planowaniu. Prawie 40% z nas robi zakupy właśnie między 1 a 15 grudnia – jest to wzrost o niecałe 10 pkt. pr. w porównaniu do zeszłego roku.
3. Rozwaga w internetowym zaciszu
Polacy znaleźli się na podium w kategori zakupów online. Wyżej od nas są tylko Niemcy. Statystyki wykazują, iż w sytuacji gdy nie znajdziemy od razu prezentu, który zaplanowaliśmy w ulubionym sklepie stacjonarnym, wolimy zamówić go drogą internetową zamiast szukać w innym sklepie offline. Według świątecznych badań Deloitte aż 52% z nas skorzysta z zakupów w e-sklepach, uważając to rozwiązanie za wygodniejsze i wymagające mniejszego zachodu. Pamiętajmy jednak, aby skorzystać z możliwości internetu i nie kupować wybranego prezentu zanim nie porównamy cen u innych sprzedawców.
4. “Myślące prezenty”
Większość naszego społeczeństwa spodziewa się, że pod choinką znajdzie kosmetyki i perfumy. Tymczasem z badań Deloitte wynika, iż najchętniej dla bliskich kupimy książki. Spośród wszystkich ankietowanych krajów Polacy deklarują najniższą planowaną kwotę na świąteczne wydatki, dodają jednak, że nie mają zamiaru oszczędzać na prezentach dla bliskich. Z pewnością osoby, które dostaną od nas prezenty ucieszy fakt, że nie chcieliśmy na nich oszczędzać, ale niestety ich wdzięczność nie spłaci zaciągniętych pożyczek.
5. Paragon dobra rzecz
Mimo naszych starań prezent może okazać się nietrafiony, ważne więc jest by pamiętać o dowodzie zakupu. Niestety bez tego papierka wymiana lub zwrot będą niemożliwe. A brak możliwości wymiany lub zwrotu prezentu równa się z wydaniem pieniędzy, z których nikt nie skorzysta.
6. Rozsądne świąteczne porządki
Świąteczne porządki nie muszą być powiązane z odkopywaniem gruzu, farbami, czy nowym wypoczynkiem. Jeśli wiemy, że nasz budżet nie ma kilku zer (i nie mówimy tu o zerach po przecinku) do sprzątania i przygotowania naszego domowego zacisza powinniśmy podejść z rozsądkiem. Zamiast robić gruntowny remont, który często wiąże się ze zmianą lub odświeżeniem koloru ścian w salonie, kupmy drobne dodatki, które zwrócą uwagę naszych gości. Postawmy na ciepłą i przytulną aranżację wnętrza. Zadbajmy o ciepłe, nieprzytłaczające światło lampek na choince i w dekoracjach. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać świece na stole, które dają niesamowity efekt małym kosztem.
7. Płynąc z prądem
W Polsce mniej popularne niż w Stanach, oświetlenie domów odgrywa znaczącą rolę w wydatkach świątecznych. Często nie bierzemy tego w ogóle pod uwagę, zdziwienie pojawia się dopiero gdy przychodzi poświąteczny rachunek za prąd. Bezapelacyjnie domy i balkony oświetlone błyszczącymi girlandami w grudniowe dni wyglądają nieziemsko, ale zanim rozbłysną powinna się nam zapalić lampka w głowie.
8. Logistyczne podejście
Organizując trzy dni świąteczne i planując ich aspekt logistyczny warto zatankować pełen bak na znanej stacji benzynowej. Wykluczy to prawdopodobieństwo przepłacenia za potrzebną nam benzynę oraz zaoszczędzi czas, przy nieplanowanym tankowaniu w podróży.
9. Chłodna analiza
Wracając do organizacji trzech spotkań rodzinnych powinniśmy na chłodno przeanalizować nasze zapotrzebowanie by ugościć bliskich. Jeśli Wigilie spędzamy u rodziców, a pierwszy dzień Świąt u cioci Jadzi, warto pamiętać, że wszyscy będziemy już przejedzeni gdy w ten ostatni dzień spotkamy się u nas. Nie kupujmy za dużo jedzenia, którego potem nie zjemy.
10. Dobra mina do złej gry
Jeśli aktualnie nie mamy funduszy na niesłychanie wytworną i wystawną kolację, nie udawajmy, że jest inaczej. Boże Narodzenie to wielka uroczystość i wiąże się z długą polską tradycją, ale trwa tylko trzy dni, więc nie ulegajmy częstej tendencji do robienia zapasów jak przed stanem wojennym.
Podsumowując wszystko postarajmy się pamiętać co jest tak naprawdę ważne w Świętach Bożego Narodzenia, a nie są to prezenty pod choinką czy bogato zastawiony stół. Wsparcia, bliskości i pomocy drugiej osoby nie kupimy za żadne pieniądze.