Systemy płatności telefonem komórkowym w Polsce

Data: 2018-01-11
​​​​Płatności zbliżeniowe zyskują w Polsce coraz większą popularność. Korzystają z nich chętnie nie tylko indywidualni użytkownicy, ale i firmy, które wprowadziły płatności z użyciem telefonu komórkowego.

Płatności mobilne
Płatności mobilne to inaczej „płatności, w przypadku których dane o płatności oraz zlecenie dokonania płatności są inicjowane, przekazywane lub potwierdzane za pośrednictwem telefonu komórkowego lub urządzenia przenośnego”.


Systemy płatności telefonem komórkowym
Można tutaj wyróżnić:
1. Systemy oferowane przez operatorów telekomunikacyjnych
W przeważającej większości operatorzy opierają się na technologii NFC. To bezdotykowa, bezprzewodowa technologia komunikacyjna korzystająca z fal radiowych. Umożliwia dostęp do cyfrowych informacji oraz wymianę danych na niewielką odległość. Z tej opcji korzysta m.in. Orange Finanse.

2. Systemy oferowane przez podmioty bankowe
Na oferowanie usług płatności mobilnych zdecydowały się duże banki.Za sprawą wspólnych działań sześciu banków wprowadzony został system BLIK.
BLIK opiera się na kodach jednorazowych generowanych w aplikacji mobilnej banku. Takim kodem możemy zapłacić w sklepie stacjonarnym, w Internecie, a także wypłacić gotówkę z bankomatu. Unikalną usługą BLIK-a są także przelewy na telefon oraz czeki.
Płatności w technologii HCE (Host Card Emulation) dostępne są na telefonach z systemem Android w wersji min. 4.4 i uruchomionym modułem NFC. Usługa pozwala na zbliżeniowe transakcje smartfonem tak jak kartą debetową - odblokowujemy urządzenie i przykładamy je do terminala i gotowe.
Usługa płatności HCE dostępna jest w kilku polskich bankach: Alior Banku, PKO BP, Banku Millennium, Getin Banku, BZ WBK, ING, Eurobanku, Raiffeisen, Polbanku, T-Mobile Usługi Bankowe, Banku Pekao (w aplikacji PeoPay) oraz niektórych bankach spółdzielczych.

3. Systemy oferowane przed podmioty niebankowe
Mpay proponuje realizację i rozliczanie transakcji finansowych przy użyciu telefonu komórkowego. Aplikacja dostępna jest na telefony z systemami Android, iOS i Windows Phone. Dzięki niej można kupić elektronicznie np. bilet komunikacji miejskiej, opłacić parking, zapłacić rachunki skanując kod kreskowy, kupić bilet, zapłacić za zakupy w Internecie.

4. Systemy wyspecjalizowane w jednym obszarze
Uber to aplikacja mobilna, która służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej