Polacy coraz częściej decydują się na zakup polisy ubezpieczeniowej, aby chronić swój majątek lub zabezpieczyć bliskich w przypadku problemów ze zdrowiem. O ile w naszym społeczeństwie z roku na rok rośnie świadomość dotycząca ubezpieczeń, to kwestia terminowego regulowania zobowiązań wobec towarzystw, wygląda już dużo gorzej. Obecnie firmy oferujące polisy windykują należności, których wysokość wynosi już prawie 150 mln złotych i nic nie wskazuje na to, że sytuacja w najbliższym czasie się poprawi. Analitycy rynku ubezpieczeń prognozują raczej wzrost zadłużenia, ze względu na drastyczne podwyżki składek OC dla kierowców.
Słaba pamięć i niekompetencja
Wierzytelności w tym sektorze rosną nie tylko z powodu braku środków na opłacanie należności. Najczęściej ubezpieczeni zwyczajnie zapominają o zbliżającym się terminie kolejne raty lub składki. Równie ważnym powodem są błędy samych agentów, którzy nieprawidłowo wyliczają opłaty i w ten sposób wprowadzają ubezpieczających w błąd. Obecnie na liście niesolidnych klientów towarzystw ubezpieczeniowych znajduje się 123 tysiące osób, a ogromną część całości stanowią długi dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych. Statystycznym dłużnikiem jest mężczyzna w wieku 30-40, mieszkający w mieście i posiadający wyższe wykształcenie.
Rekordzista musi spłacić ponad pół miliona
Według firm windykacyjnych, które reprezentują towarzystwa ubezpieczeniowe, należności wynikające z nieopłaconych składek są spłacane bardzo szybko, a ta grupa dłużników jest zdyscyplinowana, jeżeli w sprawie nie ma punktów spornych. Średnia wartość zadłużenia to 1400 złotych, jednak rekordzistą jest pewien 26-latek, którego dług z tytułu regresu ubezpieczeniowego wynosi 580 tys. złotych. W wielu przypadkach inicjatywa kontaktu z wierzycielem stoi po stronie dłużnika, a całość zaległości jest spłacana niemal natychmiast po wyjaśnieniu okoliczności jej wystąpienia.
W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.
Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.