Unikanie windykacji - finansowa droga donikąd

Data: 2017-07-13

Część dłużników uważa, że ignorowanie informacji od organów zajmujących się ściąganiem należności, skutecznie uchroni ich od konieczności spłaty zobowiązań. Złudna nadzieja na przedawnienie długu, może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu karnych odsetek, przekraczając w ten sposób finansowe możliwości osoby, wobec której toczy się proces windykacji. Lekceważenie wezwań i odwlekanie spłaty, prowadzi w prostej linii do niekończącej się spirali zadłużenia, lub odpowiedzialności karnej. Najlepszym wyjściem jest współpraca z windykatorem, ponieważ zapewnia ona aktualne informacje o wysokości długu i umożliwia spłatę zobowiązań w ratach, które odpowiadają bieżącej sytuacji życiowej dłużnika.

Kim jest windykator?

Odzyskiwanie długów w procesie windykacji jest działaniem, dzięki któremu istnieje możliwość, że niespłacone należności nie doprowadzą do zajęcia majątku. Windykator to osoba, mająca za zadanie przekonać dłużnika do szybkiej spłaty zobowiązania. Swoim postępowaniem powinien doprowadzić, do odzyskania pieniędzy przed skierowaniem sprawy do sądu. Duża część wierzycieli decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej, zanim spór wejdzie na drogę sądową. Oczywiście osoba dochodząca zwrotu należności, nie może nękać dłużnika, ani wywierać na nim presji w sposób niezgodny z prawem. Niedozwolone są próby kontaktu w nocy, ale windykator ma prawo aktywnie poszukiwać możliwości mediacji z dłużnikiem. Może składać wizyty w deklarowanym miejscu zamieszkania, jednak to dłużnik decyduje o wpuszczeniu takiej osoby do środka.

Zanim komornik zajmie majątek

Najgorszym scenariuszem dla osoby zadłużonej, jest brak porozumienia z firmą windykacyjną. Wszelkie negocjacje kończą się, gdy sprawa zostanie przekazana do komornika, wraz z wnioskiem i oryginałem nakazu lub wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności. W takim przypadku rozpoczyna się procedura egzekucyjna, podczas której komornik może zająć wynagrodzenie, a także środki na kontach bankowych. Większe zaległości mogą doprowadzić do utraty majątku i zlicytowania nieruchomości dłużnika. Komornik może wejść do mieszkania osoby wobec, której toczy się postępowanie, bez jej zgody, ale w takim przypadku zobowiązany jest do skorzystania z asysty policji.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej