Seniorzy w Polsce to grupa, której zadłużenie rośnie bardzo szybko. Osoby w podeszłym wieku biorą pożyczki w rozmaitych celach, a najczęściej ich decyzje są podyktowane prośbami o pomoc finansową ze strony rodziny lub niskimi świadczeniami społecznymi, które otrzymują. Osobna kwestia to długi odziedziczone po zmarłych współmałżonkach, które również nie należą do rzadkości i wpływają na wysokość zobowiązań osób starszych. Ta forma zadłużenia występuje najczęściej wśród starszych kobiet.
W ciągu roku długi wzrosły o 40%
Przez ostatnie lata na rynku wierzytelności pojawia się coraz więcej przeterminowanych długów, które dotyczą seniorów. Obecnie średnie zobowiązanie z tego segmentu wynosi ponad 12 tys. i rośnie bardzo szybko. Łączna kwota zadłużenia osób starszych w Polsce sięga 3 mld zł., a w ciągu ostatniego roku powiększyła się o 900 mln zł. Na listę dłużników Biurze Informacji Gospodarczej jest wpisanych już prawie 250 tys. osób, które osiągnęły wiek emerytalny, co jednoznacznie wskazuje na fakt, że rodzimi seniorzy przestają sobie radzić z obsługą zaległości finansowych. Prawdopodobnie niekorzystne trendy zostaną utrzymane, ponieważ oferta kredytowa dla tej grupy jest bardzo szeroka i wpływa na popularność zaciągania kolejnych pożyczek.
Mit emeryta, jako solidnego kredytobiorcy
Świadczenia emerytalno-rentowe w Polsce wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat, ale wciąż utrzymują się na niskim poziomie. Szczególnie odczuwają to osoby, które niedawno opuściły rynek pracy. Dla takich osób pożyczka to jedyny sposób na pokrycie bieżących wydatków po tym, jak ich dochody znacząco maleją po przejściu na emeryturę. W większości seniorzy nie mają problemów z otrzymaniem kredytu, ponieważ ta grupa uchodzi za wyjątkowo solidną w oczach banków. Według statystyk osoby w podeszłym wieku stanowią 18% wszystkich kredytobiorców, a do tego trzeba jeszcze dodać zobowiązania w instytucjach parabankowych. Jednak powoli upada mit emeryta – idealnego dłużnika, który mimo niskich dochodów regularnie spłaca zobowiązania.
W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.
Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.