Zadłużenie czynszowe Polaków i nowe zasady budownictwa komunalnego

Data: 2017-08-24

Czynsz i rachunki związane z mieszkaniem należą do podstawowych opłat, z którymi niemal każda dorosła osoby musi się liczyć każdego miesiąca. Jednak rzeczywistość pokazuje, że z różnych przyczyn duża część naszego społeczeństwa nie radzi sobie z regulowaniem tych zobowiązań na czas, a zadłużenie z tego tytułu dotyczy mieszkańców wszystkich regionów kraju. Najwięcej dłużników mieszka na Śląsku.

Długi i eksmisje

Według statystyk Polacy dobrze sobie radzą z obsługą kredytów hipotecznych, ale inaczej sytuacja wygląda w przypadku zobowiązań czynszowych. W tym zakresie ponad 24 tysiące osób na terenie całego kraju zalega z płaceniem należności. Lokatorów nie można eksmitować, ich długi z każdym miesiącem rosną – pogarszając sytuację każdej ze stron. W skrajnych przypadkach zaległości z tytułu niezapłaconego czynszu, mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, a rekordzista mieszka na terenie Ślaska i posiada dług przekraczający pół miliona złotych.

Mieszkanie Plus po nowemu

Komunalne Zakłady Gospodarki Mieszkaniowej, również informują o tysiąca zadłużonych obecnych lokatorów oraz osób, które już nie zamieszkują lokali. Zapowiedziany przez rząd program Mieszkanie Plus lepiej zabezpiecza budownictwo w tym zakresie, ponieważ założono w nim formułę przyśpieszonej eksmisji w przypadku zalegania z płatnościami. Podpisanie ustawy przez prezydenta spowoduje ograniczenie długoletniego narastania zadłużenia i pozwoli na eksmisję bez orzeczenia sądu czy poszukiwania lokalu zastępczego.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej