Zanim kupisz mieszkanie sprawdź te 5 rzeczy

Data: 2018-01-15
Własne cztery kąty to marzenie każdego z nas. Wybierać można spośród ofert z rynku wtórnego, decydując się na zakup mieszkania używanego już przez poprzedniego właściciela lub na nowe mieszkanie od dewelopera. Decydując się na zakup mieszkania warto jest sprawdzić kilka istotnych kwestii.

Metraż

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym lub pierwotnym należy odpowiedzieć sobie na pytanie odnośnie wielkości mieszkania. Warto zastanowić się nad tym na jakie mieszkanie jest nas stać. Decyzja co do metrażu powinna być uzależniona od aktualnych dochodów. Najczęściej kupując mieszkanie, jesteśmy zmuszeni do poszukiwania metod finansowania zakupu. Ludzi młodych rzadko kiedy jest stać na zakup mieszkania za gotówkę. Najczęściej decydujemy się na wzięcie kredytu. Wysokość tego kredytu powinna więc być uzależniona od wysokości aktualnej pensji. Po pierwsze bank wylicza na początku zdolność kredytową, określając tym samym, na jak wysoki kredyt możemy sobie pozwolić. Jest to związane z kwestią metrażu. Zbyt duży metraż generuje wysokie koszty, z którymi możemy nie być w stanie sobie poradzić. Jeżeli planujemy powiększenie rodziny w najbliższym czasie, trzeba też zastanowić się nad odpowiednią przestrzenią dla jej członków. Warto więc myśleć o tej kwestii perspektywicznie, ponieważ zakup mieszkania jest inwestycją na długie lata.

Koszty dodatkowe

Zakup mieszkania to nie tylko wydanie kwoty za metraż. Najczęściej zakupione mieszkanie trzeba wykończyć, a także umeblować. Decydując się na wynajęcie ekipy, odpowiedzialnej za pomalowanie ścian, ułożenie kafelków czy paneli, generuje dodatkowe koszty. Często kwotę wykończenia można wliczyć w kredyt, przez co miesięczna rata staje się wyższa. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli nie posiadamy środków oddzielnych na wykończenie. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że kredyty mieszkaniowe posiadają wysokie oprocentowanie. Dodatkowo należy liczyć się z kosztami notarialnymi, opłatami sądowymi a także kosztami związanymi z przepisaniem hipoteki.

Lokalizacja

To gdzie będzie znajdowało się wymarzone mieszkanie, będzie miało także ogromny wpływ na życie codzienne. Decydując się na mieszkanie blisko centrum, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami za metr kwadratowy. Jednak to pozwala na łatwiejsze dostanie się w praktycznie każde miejsce w mieście. Kupując mieszkanie na obrzeżach lub pod miastem trzeba liczyć się z dojazdami. Warto wziąć pod uwagę szacowany czas dotarcia do pracy oraz fakt czy posiadamy samochód. Często komunikacją miejską nie dociera w te najbardziej odległe regiony, co decydowanie utrudnia poruszanie się osobom nie zmotoryzowanym. Dodatkowo, warto jest zorientować się w kwestii infrastruktury, takiej jak punkty usługowe, urzędy czy szkoły oraz place zabaw. Ważną sprawą jest także ilość miejsca parkingowego oraz przepustowość dróg.

Rodzaj budynku

Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim typie budownictwa chcemy mieszkać. Tańsze mieszkanie zazwyczaj znajdują się w starszych blokowiskach, jednak te bardziej nowoczesne na zamkniętych osiedlach. Ważnym czynnikiem w dokonaniu wyboru jest także wiek budynku. Starsze budynki muszą być za jakiś czas odnawiane, z kolei te nowo wybudowane mogą przez dłuższy czas osiadać. Warto także dowiedzieć się czy w budynku znajduje się piwnica oraz komórki lokatorskie. Istotną sprawą stanowi także grubość ściany oraz szczelność drzwi i okien. Drzwi i okna zawsze można łatwo wymienić, jednak z wytłumieniem dodatkowym dla ścian mogą być już większe problemy. Warto zwrócić uwagę na to, na jakim piętrze chcielibyśmy mieszkać. W ostatnim czasie niezwykle modne są mieszkania na parterze, z małymi przydomowymi ogródkami.


Sąsiedztwo

Kupując mieszkanie koniecznie trzeba się zorientować w najbliższej okolicy. Nic nie zepsuje radości z nowego mieszkania tak jak znajdująca się w pobliżu ubojnia czy wysypisko śmieci. Warto zastanowić się także nad tym, dlaczego cena mieszkania w danym regionie jest niższa. Może być to spowodowane właśnie niezbyt szczęśliwym sąsiedztwem lub sezonowymi podtopieniami. Przed zakupem mieszkania dobrze jest także dowiedzieć się, czy funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa. Prężnie działająca, zadba o koszty utrzymania części wspólnych, a my będziemy mieć gwarancję, że nasze pieniądze są wydawane w sposób odpowiedni.

Czym jest NCD

W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.

Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.

Na blogu o zadłużeniu, oszczędzaniu i finansach

Sprawdź bezpłatnie czy Twój dług jest w rejestrze NCD

OSOBA PRYWATNA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej

FIRMA

Sprawdź bezpłatnie zadłużenie

Pokaż więcej
Pokaż więcej
Pokaż więcej